| Alinaa211 a întrebat:

Buna seara! Am niste dureri de vreo 3 saptamani,de cap destul de puternice,ca si niste strangeri,apasari,intepaturi si dureri toracice,am fost la medic mi-au spus ca la inima nu am nimic,dar mai departe nu s-au mai interesat. De altfel nici nu prea stiu sa imi explic unele dureri. Mai am si ameteli, dar in momentul cand ametesc pentru secunda aceea nu imi dau seama ce se intampla in jurul meu. De mancat mananc bine si sanatos putem spune, de dormit dorm. Nu imi pot da seama ce poate fi. Si nici nu am curajul sa merg din nou la medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Durerile de cap si ametelile pot avea cauze foarte variate, de la un pre-diabet, la vertigo, boala maniere, dereglari hormonale, chisturi ori fibroame uterine, pietre la rinichi sau la fiere, tumori samd.

Trebuie sa ne spui mai multe ca sa putem analiza situatia ta si posibil sa te ajutam cu o parere:
Ce varsta, greutate si inaltime ai?
Ce profesie ai si cat muncesti pe zi, cat stimp stai pe telefon/televizor/computer?
La ce ora te culci seara si cate ori dormi?
Ce mananci zilnic la toate mesele?
Cat sport faci pe zi sau saptamana?

| Alinaa211 explică (pentru Violleta2022):

Pai,am 19 ani, 55 kg, 1.56-7cm. Sunt studenta, pe telefon, computer nu prea am timp sa stau, nu stiu daca sunt 3-4 ore pe zi.De culcat pot spune ca pe la 22-23, deoarece am cursuri de la ora 10, dorm cam 8-9 ore. De mancat, mancaruri gatite, in foarte rare cazuri fastfood si legat de sport am abonament la sala si merg sambata si duminica de la 10:00-12:00. Nu stiu daca va ajuta cu ceva dar tatal meu a facut un avc prin vara si ceva probleme la inima.

| RobertVaka a răspuns (pentru Alinaa211):

La ce medic ai fost?
Trebuie sa mergi la un neurolog. Daca va considera ca este nevoie iti va recomanda sa faci CT.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alinaa211):

Greutatea este foarte buna pentru varsta si inaltimea ta.
Computerul si telefonul trebuiesc reduse la jumatate de ora pe zi, fiindca iti suprasoliciti creierul si ochii in situatia in care esti studenta si ai de mers zilnic la cursuri si de invatat.
Hrana zilnica pare sanatoasa, dar nu stiu daca iei suficienti nutrienti din ea.
Sportul ar trebui practicat zilnic sau odata la 2 zile, macar jumatate de ora si daca tai cele 3-4 ore de stat pe computer iti ramane timp si s aiti recreezi mintea si ochii facand sport zilnic.
AVC-ul tatalui si problemele lui de inima nu ar trebui sa te afecteze la varsta asta, poate emotional, dar el traieste, deci nu ai motive sa plangi si sa te consumi, dimpotriva, trebuie se te bucuri ca-i bine si sa-l impingi sa nu mai bea deloc alcool, sa manace fara grasimi, fara carnati, salamuri si carnuri prajite si evident sa faca sport, atat cat ii permite starea de sanatate.
Toate se rezolva daca ai odihna buna si o viata sanataoasa.
Starile de ameteli si dureri de cap pot fii date si de la zahar, daca cumva obisnuiesti sa consumi zilnic.
Evita zaharul si in 3 saptamani esti in afara acestei adictii. Prin eliminarea unor alimente care iti fac rau, vei putea vedea ce anume ai in realitate.

| Vântulalb a răspuns:

Pai la inima nu ai nimic. Doar ca saraca nu mai face fata la celelalte probleme.
Durerile de cap POT FI de la tensiune, de la raceala, de la un pre-avc (ca sa o imit pe Violleta), de la ochii fortati daca ai nevoie de ochelari, de la... multe.
Avand ce ai insirat, plus ametelile, eu recomand sa mergi la un neurolog. Daca iti spune ca nu ai nimic, schimba-l. Multi nu stiu sa citeasca un ecoDoppler chiar daca imaginea e clara. Nu neglija.
Sanatate!