| Zagor_Yulia_1999 a întrebat:

Bună seara! Am o întrebare. si rog doar pe cei care vor să ajute să îmi răspundă! De un an mă confrunt cu stări de anxitate, la început nu stiam ce am, aveam tot felul de gânduri și de frici,vreau să menționez că nu am avut nici un fel de traumă din copilărie, nu am o anxitate severa, asta mi să si confirmat, am frici să nu vad ceva sau să nu aud voci, nu am văzut nimic și nici nu am auzit vreodată nimic doar îmi este frica sa nu se întmpla... atât doar ca sunt cu ochii în patru să nu vad ceva ???? si asta să nu aud voci mă inspaimântă ???? Imi poate spune cineva, dacă a m-ai pățit la fel? Multumesc! Si Un An Nou Fericit tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Esti paranoica big grin

| Zagor_Yulia_1999 explică (pentru Celcestietot):

Sper sa nu fi si tu sad Multă sănătate kiss

| Celcestietot a răspuns (pentru Zagor_Yulia_1999):

Tu esti aia bolnava aici, nu eu thinking

| Frank51 a răspuns:

Atacuri de panică. De obicei se declanșează aleatoriu și este posibil să treacă de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

Frica de A înnebuni este un simptom specific anxietății, nu este atac de panica asa cum spune un coleg, ci o frica nejustificata de a nu înnebuni, dar este doar o teama nedefinita, fictiva,ireala, tu trebuie sa înveți sa o ignori, asa se manifesta anxietatea.probabil ai citit despre unele boli grave psihiatrice și te tot gândești acolo,ti teama sa nu dezvolt boala respectiva,te inspaimanta,dar în realitate nu se întâmplă nimic,este o ipohondrie pe fond de ANXIETATE,tu te confrunți cu ANXIETATE. atât timp cat nu prezinți acele simptome psihotice,asa cum ai si menționat nu ai asa ceva,ci este doar o frica nejustificata cauzata de anxietate. Anxietatea este foarte parșiva,se manifesta sub multe chipuri,si forme, și imita simptomele a foarte multor afecțiuni. ANXIETATEA i-a forma a mai multor boli închipuite cauzând uneori și simptome fizice pe lângă cele psihice.ce ai tu este o ipohondrie cauzata de anxietate,însă dacă nu o vei trata din pripa, ANXIETATEA va deveni cronica, afectându-ti grav viata sociala.

Cam astea sunt simptomele unei anxietati cronice:

Simptomele anxietatii asociate pieptului și zonei toracice:

Senzații de tremor la nivelul toracelui
Tuse, atacuri de tuse persistentă
Simptome și atacuri de astm
Dureri în piept
Senzație de presiune la nivelul pieptului (ca o greutate pe piept)
Spasme esofagiene
Insuficiență cardiacă sau atac de anxietate (atac de panică), cu ideea că faceți un infarct
Palpitații cardiace
Tresăriri dureroase ale pulsului la baza gâtului
Puls neregulat
Simțiți că trebuie să vă forțați ca să respirați
Senzație de lipsă de aer
Gândiți că este greu să respirați, vă simțiți sufocați
Căscat excesiv
Teamă că „nu pot să respir"
Rigiditatea, presiunea sau senzația de bandă strânsă în jurul coastelor
Înțepături în piept
Dureri ascuțite în piept
Simptome de anxietate asociate cu zona capului:
anxietate dureri de cap
Dureri de cap
Migrene
Senzație de „ceață pe creier"
Arsuri, mâncărimi la nivelul scalpului
Scalpul strâns
Amețeală
Senzație de „călcat în gol"
Simți că există o bandă strânsă în jurul capului, presiune
Căderea părului, calitatea părului se înrăutățește
Prezența în cap a unui bâzâit, șuierat, vibrație sau alte tipuri de sunete
Senzație de „răceală" la nivelul feței sau capului
Încordare, rigiditate sau durere la nivelul gâtului sau umărului
Tremorul capului
Amorțeală la nivelul feței sau capului
Furnicături la nivelul feței sau scalpului
Senzații de „înjunghiere" în gât, cap sau față
Senzații de „curent electric", „fulgerări" și presiuni ciudate în gât, cap sau față
Când închideți ochii, simțiți că pleacă în sus
Maxilar dureros care se simte ca o durere de dinți
Încleștarea dureroasă a articulației temporo-mandibulare
Măcinarea dinților (scrâșnit din dinți)
Senzație de „cap greu"
Senzație de presiune în cap, „urmează să explodeze"
Simțiți că există ceva blocat în ureche, că urechea este blocată, că există o pietricică în ureche și nu o puteți scoate de acolo
Sunete slabe
Reducerea auzului, frecvent sau intermitent, surditate la una sau ambele urechi
Pulsații sau sunet pulsatoriu în ureche (urechi)
Cicatrice sau mâncărime la ureche, pe care se pare că nu o poți face să dispară
Tinitus
Simptomele anxietatii care implică gura, vocea, stomacul și sistemul digestiv:
anxietate dureri de stomac
Un miros sau gust neobișnuit în gură, metalic, de amoniac sau neobișnuit
Aerofagia (înghițirea excesivă a aerului, distensia stomacului, râgâit)
Gură incandescentă, simțind că interiorul gurii arde, furnicături sau ca ace sau toate acestea împreună sau în momente diferite
Râgâit sau flatulență excesive, colon dilatat, gaze excesive în abdomen
Senzația de arsură a limbii, furnicături sau senzația de ace
Poftă constantă pentru zahăr sau dulciuri
Senzația de „nod în gât"
Constipație
Diaree
Dificultate la înghițire
Dificultatea de a vorbi, pronunțarea anumitor sunete, gura se simte ca și cum nu se mișcă corect, vorbire neclară
Gură uscată
Spasme esofagiene
Senzația că nu poți înghiți în mod corespunzător sau că este ceva prins în gât
Teama că te vei îneca, cu mestecat excesiv/mâncare mărunțită /piure
Simți că limba este umflată
Lipsa poftei de mâncare, pierderea apetitului
Lovitură în gât, ceva blocat în gât
Amesteci cuvintele când vorbești
Încordarea mușchilor gurii/gât strâns
Greață
Vărsături
Dureri abdominale
Abdomen încordat care mimează probleme severe chirugicale
Senzație de durere la nivelul stomacului
Arsuri
Încărcare electrică statică, furnicături, amorțeală, durere neobișnuită, senzație de sensibilitate la nivelul abdomenului
Tulburări digestive, gaze, balonare
Spasme dureroase la nivelul abdomenului
Convingerea că ai cancer sau alte afecțiuni severe la nivelul abdomenului
Gândul de a mânca îți face greață
Tulburări ale vorbirii (nu mai pot vorbi, voce modificată, mai groasă)
Urgența urinării, urinare frecevnta, nevoia bruscă de a merge la toaletă
Modificările vocii: răgușeală, ton neuniform, pierderea vocii, etc.
Dureri și simptome în zona genitală, cu afectarea variată a vieții sexuale
Urinare frecventă, eventual noaptea
Simptomele anxietatii care implică pielea/mișcarea:
anxietate piele
Senzație de arsuri cutanate (mâini, picioare, față, buze etc.)
Sensibilitatea pielii este modificată, simți mai puțin intens sau mai intens atingeri, rece/cald
Mâncărime, dar fără erupție cutanată
Amorțeală
Furnicături, senzație de înțepături, curent electric
Pielea este roșie fără motiv la nivelul fetei, gâtului sau alte zone
Pielea se simte rece, umedă, transpirată, uneori în exces
Probleme de piele, infecții, erupții cutanate localizate sau extinse
Mâini sau picioare reci în exces, valuri de rece urmate de valuri de transpirație
Modificări de culoare, paloare excesivă
Durere severă la nivelul pielii
Mers dificil/greoi
Senzația de nu mai putea mișca mâinile/picioarele
Senzația și convingerea că nu mai poți merge normal
Senzația că urmează o răceală, nas înfundat, ochi roșii
Senzație de corp moale, „senzație de sfârșeală"
Simptome de anxietate asociate cu ochii și vederea:
anxietate privirea
Vedere distorsionată, încețoșată
Ochii uscați, apoși sau mâncărime la acest nivel
Steluțe, flash-uri în câmpul visual
Probleme de vedere, care e diminuată/anulată (cecitate psihică)
Ochii sensibili la lumină
Pupile dilatate sau contractate
Lumini intermitente atunci când ochii sunt închiși
Percepția adâncimii este greșită
Simptomele anxietatii asociate cu mintea și gândirea:
simptomele anxietatii ganduri
Senzație de „rău" fără a putea preciza ce este acel rău
Starea modificată a realității, a conștiinței
Gânduri nebunești
Deja Vu, un sentiment de genul în care ai făcut sau ai experimentat ceva înainte
Depersonalizarea (senzația că te desparți de corp)
Derealizarea (lumea pare modificată, altfel, în ceață)
Dificultatea de concentrare, pierderea memoriei pe termen scurt
Dificultatea de a vorbi
Dificultate de gândire
Dezorientare, dificultăți de concentrare
Ușor distrat
Teamă de nebunie
Teamă de a pierde controlul
Teamă de o nenorocire iminentă, că ceva rău se va întâmpla
Sentimente de nerealitate
Sentimentul frecvent de a fi copleșit, sau că sunt prea multe de care te ocupi sau de făcut
Coșmaruri, vise rele

| Zagor_Yulia_1999 explică (pentru anonim_4396):

Bună, îți mulțumesc din suflet pentru acest răspuns, am multe simptome din cele scrise de tine, dar nu toate... Stiu că e doar frică și mi se declanșează tot timpul după certuri, nu stiu daca este si depresie, nu sunt supărată sau să nu mă bucur de nimic, ba din contra mă bucur de orice dar după un episod neplăcut din viata de zi cu zi incepe sa apara din nou frica, a început totul în urma cu 2 ani cand mi să declanșat anxietatea si am mers la psiholog o singură dată pentru ca credeam ca o sa raman fara aer si o sa mor, si m-a facut sa inteleg ca nu o sa raman fara aer si nu am mai avut probleme de atunci cu chestia asta, si as vrea sa ma tratez cumva să pot să scap de tot, mă ajut foarte mult si singura, mă controlez foarte bine dar nu stiu. poate o sa fie nevoie si de tratament sau câteva ședințe la un Psiholog. Iti multumesc încă o dată.

| Archangells a răspuns:

Doamne ajuta! Anxietatea este o boala a sufletului. Iti recomand sa discuti cu un duhovnic Ortodox care te poate ajuta sa treci peste frici. Credinta ca Dumnezeu exista si nimic nu se intampla fara voia lui, ca ne iubeste si ne vrea binele trebuie sa te intareasca si sa iti dea curaj. Pune-ti nadejdea in voia lui Dumnezeu, iubeste si participa daca poti la tainele bisericii care iti curata si intaresc sufletul: Spovedanie, Impartasanie, Liturghie, Maslu. Si discuta cu un duhovnic ortodox, care prin cuvintele intelepte te poata calauzi. Doamne ajuta!

| Zagor_Yulia_1999 explică (pentru Archangells):

Multumesc din suflet,! O sa incerc sa va urez sfatul kiss am mare noroc pentru ca am familia aproape si am puterea sa spun ori ce gandesc si ori ce mă deranjează, si stiu ca nu sunt atât de grav. dar as vrea sa ma tratez cumva pentru ca am 21 de ani si nu vreau sa mă împiedice acest lucru cu nimic. Doamne ajută si multă sănătate kiss

| AlinMrs a răspuns:

Gandeste-te daca a fost ceva anume ce a declansat aceasta anxietate? Locul de munca, familia, o despartire, unenori poate fi ceva la care nu te astepti?

| Zagor_Yulia_1999 explică (pentru AlinMrs):

Salut! Da am m-ai avut certuri cu prietenul meu, mama mea a plecat de acasă. m-am simțit tot singură, si stiu ca nu e ceva grav, pentru ca sunt conștientă de absolut orice, nu aș face vreun rău nimănui, mie frică doar să nu am asemenea gânduri