| Maria2008op a întrebat:

Buna seara, am o problema destul de grava, eu mananc pe fond de stres adica am tinut deficit caloric 2 saptamani asa am dat jos un kg iar acum in 3 zile l-am pus la loc daca am de dat teste sau ceva ce ma streseaza incep sa am o pofta foarte mare de mancare si nu stiu cum sa reduc asa am fost si anul trecut aveam 155 si 60 de kg eram plinuta iar apoi am slăbit deoarece nu ma simteam bine in corpul meu si la fel si acum, eu sunt de fel si o fire mâncăcioasa.Cine ma poate ajuta cu cateva sfaturi sau idei de facut in aceasta situatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Pai ai zis ca mananci mai mult pe fond stres, cand ai o perioada stresanta incerci sa reduci mancatul iar daca nu poti face asta, oricum nu cred ca vei manca intruna pe fond stres, asa ca cumva te vei echilibra in ce priveste greutatea cu perioda cand nu vei manca la fel de mult caci nu vei avea atunci stres.
Nu cred ca viata ta este un stres continuu, chiar daca inteleg cum functioneaza mancatul si psihicul!
Cand va trece perioada de teste vei vedea ca nu vei mai manca pe fond stres!
Inteleg ca si metabolic stam diferit adica din ceea ce zici, tu te-ai chinuit 2 saptamani sa slabesti 1 kg, mie imi este de ajuns sa ma infometez 2 zile si dau jos 1-2 kg. In niciun caz nu este bine sa te infometezi insa!
De aceea nu iti pot da un sfat decat sa lasi sa treaca perioada stresanta pentru tine si cumva o sa mai slabesti putin!
Ce poti face insa este sa mananci de 2 ori pe zi (3 in cazul cand vrei sa ai aceeasi greutate) portii mici si fara abuzuri, fara fast food, fara paine multa, fara fainoase, fara ciocolata sau prajituri, fara sucuri acidulate si cu continut de zahar etc
Si nu manca dupa o anumita ora sa zicem ultima masa sa o ai la ora 19:00 maxim
recomandat ar fi sa faci si miscare, daca nu poti face sala sau orice sport gen sporturi de contact, atunci macar mergi 30 de minute pe zi, in fiecare zi, nu vei slabi mult dar te va ajuta la modul general din multe puncte de vedere!
Miscarea este dusmanul sedentarismului, sedentarismul este dusmanul sanatatii!