| anonim1 a întrebat:

Am o problema f serioasa, am 26 de ani sunt de profesie electrician si sunt un baiat fff timid.Vb cu o fata caare ma iubeste f mult de 4 ani, accum ar veni momentul sa ne casatorim.Nu am atata curaj in mine sa merg sa vb cu parintii ei si sa pun lucrurile la punct.Totimpul am impresia ca rad oamenii de mine, ma simt infeerior fata de toata lumea.catea-odata iau niste pastile,alprazolam si ma simt mai bine, Cateodata cand sunt asa intre oameni parca sunt speriat, se vede asta pe fata mea.Sa consult un psiholog,un psihiatru,nu stiu ce sa ma mai fac. Evit sa ies cu colegii, cu prietenii pentru ca am impresia ca ma fac de ras, ca se uita toata lumea dupa mine si rad de mine...sunt nebun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Intrebarea mea e nu ai senzatia ca uni isi vor raul? ca comploteaza impotriva ta? cum te-ai inteles cu parinti, frati tai?

| DrLolo a răspuns:

Da ar trebui sa consulti un psiholog problema este ca nu esti increzator in tine si aceasta chestie iti da un complex si automat te vei simti inferior celorlalti si nu mai lua alprazalam ca este o pastila puternica si se administreaza pe baza nervoasa.cea mai buna solutie este sa mergi sa stai de vorba cu un psiholog

| MrChange a răspuns:

As vrea sa iti raspund la intrebarea asta, in special pentru a te calma, putin si a-ti genera o idee despre ce inseamna, cauze, factori si efecte.Prima oara sa iti impartasesc putin din experienta mea personala, pentru ca si eu am trecut prin asta acum ceva timp, stiu cum te simti intr-o situatie ce cobina jena, frica si rusinea in acelasi timp. Ma simteam de parca(daca am ceva pe fata de se uita toti? daca am ceva rupt pe mine? daca imi sta parul ciudat? de ce se uita toti la mine? oare sunt ok? ce ar trebui sa fac acum?). Stiu cum e sa fi timid si sa te simti inferior, poate asta e si motivul pentru care vreau sa te ajut. Evident cauzele a ceea ce tu faci, gandesti si actionezi se trag din copilarie, atunci ti-ai format prima perceptie asupra lumi, fie ca iti amintesti sau nu, poate intr-un fel asa ai fost invatat, sau ai avut parte de evenimente care te-au marcat.Eu personal dupa ce am descoperit cauzele, mi-am dat seama ca de fapt modul meu de gandire e irational si trebuie sa fac ceva, ca atare in 1 luna m-am schimbat singur fara ajutorul nimanui, de asemenea am trecut si peste depresie sau atacuri de panica. Ideea e ca daca esti destul de rational si inteligent, poti scapa singur de asta. Ti-as recomanda urmatorul test: incearca sa privesti oamenii in ochi, stiu ca e greu dar tine capul sus mereu indiferent de ce e in jurul tau, nimeni nu o sa iti atraga atentia vreodata pe strada, sau cauta persoane energice bine dispuse care sa iti ridice mereu moralul. Incearca sa inlaturi emotiile si frica de a vorbi cu cineva sau de a privi pe cineva. Daca intalnirea ta cu parintii fetei, va avea loc, stabilesteti de pana in intalnire niste replici sau propozitile care ai vrea sa le spui, ca sa nu o dai in bara din cauza emotiilor. Priveste-i in ochi si spune-le de la inceput ca esti putin cam emotionat. Asta ii va ajuta sa te inteleaga.Ca sa inlaturi sentimentul de inferioritate probabil ar trebui sa faci opusul a ceea ce simti: priveste oamenii cu aroganta, ca si cum tu ai fi superior, imagineaza-ti pe toti dezbracati pe wc cu hartie igienica in mana, asta iti va creasca sentimentul de superioritate.Ai putea merge la sala, un fizic puternic de obicei, presupune o minte puternica. Astfel la prima aparenta vei parea puternic si superior. Daca simti ca nu esti in stare sa iti gasesti singur rezolvarea, si nu te cunosti destul de bine incat sa iti poti diminua problemele, apeleaza la un psiholog, insa te sfatuiesc sa ai mare grija ce psiholog alegi.Totusi e destul de tarziu sa iti dai seama la varsta asta de problemele tale, ar fi trebuit ca asta sa fie deja rezolvata pana acum. Nu lasa in nici un caz asta netratat, pentru ca pot aparea probleme destul de serioase la nivel psihic care vor fi mult mai greu de tratat. Evita sa iei pastile, totul e in mintea ta, tu deti controlul, demonstreaza-ti tie ca esti puternic.

| DrLolo a răspuns (pentru MrChange):

Foarte bun raspunsu bravo
Si ma bucur ca mai sunt oameni care incurajeaza lumea nu numai o descurajeaza