| anonim1 a întrebat:

Va salut! Am o problema f serioasa, am 26 de ani sunt de profesie electrician si sunt un baiat fff timid.Vb cu o fata caare ma iubeste f mult de 4 ani, accum ar veni momentul sa ne casatorim.Nu am atata curaj in mine sa merg sa vb cu parintii ei si sa pun lucrurile la punct.Totimpul am impresia ca rad oamenii de mine, ma simt infeerior fata de toata lumea.catea-odata iau niste pastile,alprazolam si ma simt mai bine, Cateodata cand sunt asa intre oameni parca sunt speriat, se vede asta pe fata mea.Sa consult un psiholog,un psihiatru,nu stiu ce sa ma mai fac. Evit sa ies cu colegii, cu prietenii pentru ca am impresia ca ma fac de ras, ca se uita toata lumea dupa mine si rad de mine...sunt nebun?

2 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Pai daca te cunosc parintii ei si ai mai vorbit cu ei pana acum, de ce sa nu ai curaj?
Frica aceea este doar in mintea ta, niciodata nu este asa cum te gandesti. Situatiile se creeaza in prezent, pe moment, degeaba te gandesti ca va fi nu stiu cum si ca o sa o dai in bara. Intodeauna te inseli asa.
Iti faci curaj si mergi sa vorbesti cu ei. Sa vezi ce bine o sa iasa situatia.

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Nu esti nebun. Ar fi totusi o idee buna sa mergi la psiholog cred ca te poate ajuta. Eu pot sa iti spun sigur ca nu e atat de atenta lumea la tine pe cat crezi. E doar o impresie de-a ta peste care ar trebui sa treci pentru ca ai deja o varsta la care trebuie sa iei viata in piept. Cu parintii fetei ar trebui sa discutati amandoi dar mai intai vorbeste cu prietena ta, ea trebuie sa stie cam cum vor reactiona parintii la ceea ce le veti spune si pregateste-te din timp emotional si totul va fi bine.