| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, am o problemă și nu mai știu ce sa fac. Acum o săptămâna am făcut un test de sarcina și a ieșit pozitiv, menstruația nu a venit nici in ziua de azi, simptome am avut de sarcina, ca sa fiu sigura am mai făcut 5 teste și toate negative, apoi am decis sa fac un beta hgg care aparent la spusele medicului e negativ >(am,,2). In schimb menstruație nu am și ma doare foarte tare zona genitală. La medic am făcut și un ecograf și totul e ok. Sunt foarte speriata, nu știu ce sa fac și nu știu ce sa cred, de ce testul acela era pozitiv, sunt convinsă ca l-am făcut corect, in schimb beta hgg care se presupune ca e mai sigur e negativ, ce e cu durerile, menstruația... am vorbit cu diverși doctori și toți spun lucruri diferite. AJUTOR, măcar un mic sfat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Am inteles.
Faptul ca ai avut un ciclu regulat in trecut, ma face sa am mai multa siguranta in a afirma ca a fost vorba despre o sarcina biochimica.Rezultatul fals-pozitiv apare doar in conditiile pe care le-am descris in mesajul anterior, iar aceasta varianta este plauzibila.Sangerarea menstruala incepe in urmatoarele 2 saptamani dupa, dar perioada de asteptare poate ajunge la 4 saptamani in cazuri mai rare.Dar faptul ca exista durere in zona ovarelor, cel mai probabil se datoreaza faptului ca un nou ciclu menstrual va incepe curand.
Pierderea timpurie a sarcinii poate avea cauze multiple, de la o slaba calitate a spermatozoidului si/sau ovulului pana la probleme la nivelul endometrului, insa in marea majoritate a cazurilor este vorba de anormalitati ale celulelor care ar rezulta intr-un embrion/fat/copil cu malformatii severe, dezvoltarea nemaiputand continua si existand, astfel, o selectie naturala.
Din moment ce ai fost la un control ginecologic si cel mai probabil ti s-au recomandat niste investigatii, vom exclude probleme ale mucoasei uterine.In acest caz, trebuie sa stii ca sansele ca urmatoarea sarcina sa fie una normala si dusa la termen sunt foarte mari, undeva peste 90%.
Inteleg ca daca iti doresti un copil, aceasta intamplare poate fi una dezamagitoare, dar trebuie sa stii ca majoritatea femeilor trec cel putin o data printr-un astfel de episod, dar multe nu realizeaza asta.Sansele de sarcina in urmatoarele 6 cicluri menstruale sunt foarte mari si cel mai probabil, va fi una normala care iti va putea aduce in brate copilul atat de dorit.
Pentru a garanta o mai buna calitate a materialului biologic, poti lua incepand cu prima zi a menstruatiei urmatoare Profecund Ino, iar sotul sa ia Profecund B.
Daca exista nedumeriri in privinta a ceea ce am scris, te rog sa imi spui si voi raspunde cu mare drag.
Numai bine!

9 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Buna!
Este destul de rar sa se obtina un rezultat fals-pozitiv, dar exista aceasta) posibilitate si acest rezultat poate fi influentat de administrarea anumitor medicamente pentru fertilitate, medicamente ce contin HCG, sau o sarcina biochimica (intrerupta timpuriu, aproximativ 4-5 saptamani, calculate de la prima zi a ultimei menstruatii).
Faptul ca inca nu ti-a venit menstruatia, ma duce cu gandul ca a fost o sarcina biochimica, dar ar ajuta daca ai vrea sa imi raspunzi la urmatoarele intrebari.
Cat de regulat era ciclul tau menstrual inainte?
Atunci cand te referi la dureri in zona genitala, unde se manifesta mai exact acest disconfort? Abdomen inferior, vagin, labii?

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru Floridori):

Menstruația mereu am avut-o regutală, iar durerea e in zona vaginului mai frecventă cu tenta spre ovare ...nu e nici infecție urinară sau altceva am fost la control

| gdsjdpUAS a răspuns (pentru Floridori):

Va mulțumesc din tot sufletul, m-am liniștit parca...chiar am nevoie ca cineva sa îmi spună ceva concret pentru ca simțeau ca o iau razna...Mulțumesc mult?

| Floridori a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Cu mare drag! Nu ai de ce sa te simti asa.Foarte multe femei trec prin aceeasi situatie, insa nu sunt afectate pentru ca, de cele mai multe ori nu isi dau seama.
Mult succes in toate si multa sanatate!

| Floridori a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Am inteles.
Faptul ca ai avut un ciclu regulat in trecut, ma face sa am mai multa siguranta in a afirma ca a fost vorba despre o sarcina biochimica.Rezultatul fals-pozitiv apare doar in conditiile pe care le-am descris in mesajul anterior, iar aceasta varianta este plauzibila.Sangerarea menstruala incepe in urmatoarele 2 saptamani dupa, dar perioada de asteptare poate ajunge la 4 saptamani in cazuri mai rare.Dar faptul ca exista durere in zona ovarelor, cel mai probabil se datoreaza faptului ca un nou ciclu menstrual va incepe curand.
Pierderea timpurie a sarcinii poate avea cauze multiple, de la o slaba calitate a spermatozoidului si/sau ovulului pana la probleme la nivelul endometrului, insa in marea majoritate a cazurilor este vorba de anormalitati ale celulelor care ar rezulta intr-un embrion/fat/copil cu malformatii severe, dezvoltarea nemaiputand continua si existand, astfel, o selectie naturala.
Din moment ce ai fost la un control ginecologic si cel mai probabil ti s-au recomandat niste investigatii, vom exclude probleme ale mucoasei uterine.In acest caz, trebuie sa stii ca sansele ca urmatoarea sarcina sa fie una normala si dusa la termen sunt foarte mari, undeva peste 90%.
Inteleg ca daca iti doresti un copil, aceasta intamplare poate fi una dezamagitoare, dar trebuie sa stii ca majoritatea femeilor trec cel putin o data printr-un astfel de episod, dar multe nu realizeaza asta.Sansele de sarcina in urmatoarele 6 cicluri menstruale sunt foarte mari si cel mai probabil, va fi una normala care iti va putea aduce in brate copilul atat de dorit.
Pentru a garanta o mai buna calitate a materialului biologic, poti lua incepand cu prima zi a menstruatiei urmatoare Profecund Ino, iar sotul sa ia Profecund B.
Daca exista nedumeriri in privinta a ceea ce am scris, te rog sa imi spui si voi raspunde cu mare drag.
Numai bine!

| zilog a răspuns:

Calmează te ascultă ceva muzică plăcută,
odihnestete
este lumea plină de zăpăceală alergătură
Incercă să îți găsești echilibrul

Un copil nu este un lucru rău, ba chiar dacă te ocupi de educația lui poate deveni o mare bucurie pentru tine si parintii tau si intraga ta familie.

| Mopmop a răspuns:

Cel mai simplu...mai fa 2 teste sarcina si mai mergi macar la inca un medic ginecolog pentru o alta parere!
Multa sanatate tie ai la bebe daca va fi sa fie cazul!

| Alexia1208 a răspuns:

Buna draga mea! Ai un nivel ridicat de anxietate. Testele fals pozitive de sarcina sunt rare dar posibile. De curând o prietena a făcut un test care a ieșit fals pozitiv și la ecograf și alte analize nu a ieșit nimic (pana la urma nu a fost însărcinată). Trebuie sa te calmezi pentru ca îți faci mai mult rău. Dacă nu îți dorești copil, in momentul de fata este sigur 100% ca nu ești însărcinată, iar fiind ca te stresezi extraordinar de mult menstruația ta întârzie. Dacă îți dorești un copil, trebuie sa gândești pozitiv. Trebuie sa te imaginezi însărcinată, trebuie sa ii transmiți organismului tău faptul ca tu vrei un copil. Cu cât ești mai relaxată cu atât lucrurile decurg mai ușor. Multă sănătate!

| gdsjdpUAS a răspuns:

P.s. Pt cei ce vor sa ma certe încerc de un an sa fac bebe, nu e ceva spontan. Mulțumesc anticipat

| anonim_4396 explică (pentru gdsjdpUAS):

Reusesti pana la urma.

Multa sanatate!