| Ae1 a întrebat:

Bună seara! Am o rana pe col care urmează sa fie operata peste 3 săptămâni, mi se pare ca sunt umflata în zona abdomenului inferior, oare asta sa fie cauza sau am luat câteva kg în plus? Eu ma simt de parca am ceva acolo, ca să va faceți o idee, simt ca bătăile inimii undeva de la buric mai în jos, sunt și foarte speriata de ceea ce înseamnă rana aceasta și operația care va urma. Oare senzația aceasta sa fie cauza "umflarii"( încerc sa țin regim alimentar).( țin sa menționez ca doamna doctor este în concediu următoarele 3 săptămâni iar la control din cauza sperieturii am uitat s o întreb)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Rana pe colul uterin nu umfla burta si nici nu iei in greutate de la ea!
Rana pe colul uterin poate apare de la sex fara protectie si infectie cu boli cu transmitere sexuala care provoaca cancerul de col uterin.
Deja s-a constata ca virusul ti-a povocat rana si roade colul, deci este urgents a se cauterizeze sau cirogenizeze colul, ca nu ajungi cu cancere la 17-18 anisori.

Asta este efectul sexului la varste foarte mici, fara prezrevativ, unde poti lau boli foarte grave:
HPV, Sifilis, SIDA, genoree, hepatita B si C, samd.

| Ae1 explică (pentru Violleta2022):

Nu virusul și nici vreo alta boala sau bacterie cu transmitere sexuala...analizele sunt impecabile nu am nimic este absent la toate. papanicolau este la fel.satosfacator pentru evaluare.

| Ae1 explică (pentru Violleta2022):

Nici activa sexual nu sunt de 2 3 ani...nu știu ce a provocat aceasta rana pe col. Am programat intervenția deja, după menstruația din martie

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ae1):

Nu ai fost tu atenta la medic, cand ti-a vorbit, fiindca rana pe colul uterin a provocata de o infectie cu transmitere sexuala a virusului HPV (Human papiloma virus), atunci cand ai facut prima oara sex neprotejat si barbatul a fost infectat.
Rana netrata s-a marit in timp si acum este deja destul de mare si serioasa, daca ti s-a propus operatia, fiindca duce la cancer daca evolueaza.