| Ely1234567 a întrebat:

Sunt însărcinată în 6 luni, urma sa am un băiețel. Însă azi când am fost la control... Doamna Doctor mi-a spus ca din păcate nu îi mai aude bătăile inimii... Și mi-a spus ca cel mai probabil o sa fie nevoie de cezariană.
Cum pot sa trec peste asta mai ușor simt ca nu mai rezist, am impresia ca am înnebunit de cand am aflat crying

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Nu e chiar asa usor.Nu poti sa mergi pe premiza "ce ca a murit unu, mai ai altul acasa" sa fim seriosi totusi.
Va trece peste cu timpul si clar ca nu trebuie sa isi piardă cumpătul și speranță.Dar intr-o situatie de genul o femeie ce si-a dorit un copil e mult mai sensibilă decat orcare alt om pe subiectul asta.

29 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in tine!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca este adevarat ceea ce ai afirmat, ar fi trebuit sa sa fii internata imediat intr-o sectie libera : la urgenta sau terapie intensiva. Multa sanatate!

| Ely1234567 explică (pentru corbulalbrosu):

Da sunt la spital

| Mosotti a răspuns (pentru Ely1234567):

Deci linisteste-te ca nu e cazul asa cum am zis, sa te panichezi.
Ai viata inainte, poti face oricand alt copil, e okey, trebuie sa realizezi asta.

Dar eu nu am inteles totusi, de ce ai intrat asa in panica, credeai ca patesti tu ceva? Sau?
Daca a murit, se va scoate f simplu, si gata la o adica.

| Mosotti a răspuns:

Pai ce o fi o fi si gata, de ce sa innebunesti? Si daca nu se naste viu, o sa faci alt copil, poti face cati vrei la o adica, deci nu este motiv de atata suferinta.

Daca se naste viu si prin cezariana este ok. Si daca nu mai e viu, il scoate si gata, apoi dupa un timp poti face altul.

Deci fruntea sus si nu e motiv de problema, stai linistita.

Nu stiu ce te-ai panicat atat.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Da, insa eu am explicat ca sa gandeasca asa, ca doar asa cum am zis eu, scapa de trauma.
Adica sa constientizeze ca nu e cazul sa sufere atat.

Ca ea nu vede acum realitatea, are doar impresia ca e o mare tragedie ca si cum n-ar mai putea avea copil vreodata.

Nu e vb ca ai alt copil acasa, e vb ca poti face cati vrei cand vrei.

Nu e cand ai acasa copii, si-ti moare unul dupa ce l-ai vazut, crescut, ca aia clar e f mare durere.

Si atunci daca ai pierdut unul nu este o mare problema.
Esti putin trist dar atat, si trece.

Eu am zis, daca era imposibil sa mai faca altul, atunci da, e de inteles ca innebunesti cand sti ca ai pierdut ceva ce nu mai poti avea din nou, era altceva.

| mastadont a răspuns (pentru Mosotti):

Aici ai dreptate însă psihologul este cel mai în măsură să-i explice aceste lucruri, asta înseamnă să o ajute să treacă peste traumă. Pentru unii e mai greu, dacă nu imposibil să reușească singuri și de aceea apar depresia, anxietatea, samdp. E mai bine să meargă acum la doctor până nu se agravează problema, părerea mea.

| Mosotti a răspuns (pentru mastadont):

Da, insa de ce sa dea banii cand putem sa-i explicam si noi gratis?
Eu zic ca am explicat destul de clar.

Si psihologul ce zice "ca gandeste-te ca aia e, trebuie sa treci peste asta, o sa ai ocazia sa faci alt copil, deci nu dispera, viata merge inainte oricum, gaseste alte preocupari ca sa-ti iei gandu de la asta, usor usor va trece", din astea.

Insa daca vrea, se poate duce si la psiholog, nu stiu ce sa zic.

Daca are o depresie de dinainte, sau a facut-o acum si nu mai iese din ea, atunci sa se duca la medicul psihiatru.

| Ely1234567 explică (pentru Mosotti):

Ms pentru rasp

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Cand pierzi o sarcina într-un stadiu asa avansat fara sa ai un accident spre exemplu, exista posibilitatea ca acolo sa fie ceva probleme de sanatate lucru ce te pot speria ca nu vei mai putea avea altul.Plus ca la 6 luni cred ca trebuie operatie sa il scoată, ceia ce din nou e traumatizant.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Aici ai dreptate daca asta era frica ei, si pur si simplu nu s-a panicat doar ca pierde copilul cum fac altele, ca eu asa am presupus.
Insa daca medicu nu vedea ca inima bate la copil, nu o lasa cu un copil mort in ea zic, cred ca traieste, altfel de urgenta il scotea.

Dar totusi sa stii ca viata e frumoasa si merge inainte si daca nu mai faci copil, ne bucuram de ce avem, nu sa plangem dupa ce nu avem, ca nu ne ajuta.
Na gasim un partener sa fim iubiti si sa iubim, ne exercitam n pasiuni, etc, ne distram, sunt f multe bucurii.

Zic asta la o adica dar am mai zis aici.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu e chiar asa usor.Nu poti sa mergi pe premiza "ce ca a murit unu, mai ai altul acasa" sa fim seriosi totusi.
Va trece peste cu timpul si clar ca nu trebuie sa isi piardă cumpătul și speranță.Dar intr-o situatie de genul o femeie ce si-a dorit un copil e mult mai sensibilă decat orcare alt om pe subiectul asta.

| SilentRain a răspuns:

Înainte de toate oprește din plâns, ceva nu e deloc ok din ce zici tu
Din cate știu eu, nu exist doctor sa te lase cu copilul mort în tine... chestia asta este extrem de dubiosa, mergi și la alți doctorii cat mai repede posibil
Nu prea ai cum sa treci peste asta într-un timp scurt, cel mai bine e sa vorbești cu iubitul tau, mergi și la un psiholog

| Goete a răspuns:

Doamna asta doctor te lasa acasa cu un copil mort, fapt care iti poate cauza moartea si tie?

| mastadont a răspuns:

Mergi neapărat la un psiholog, acesta este cel mai în măsură să treci peste această traumă.

| Ely1234567 explică (pentru mastadont):

Mulțumesc pentru sfat

| Mosotti a răspuns (pentru mastadont):

Ce sa-i faca psihologul? Trebe doar sa contientizeze ca nu avea motive de trauma. Daca a murit copilul, il vor scoate si aia e.
Poate sa faca altul oricand, deci nu e motiv de panica.

Daca nu ar fi putut sa faca altul, da, era altceva, sau daca costa bani multi si nu ii are.
Desi viata e frumoasa si fara copil la o adica.

Multe femei nu realizeaza astea si panica de pomana.

| AliGab a răspuns:

Imi pare rau sa aud ca treci prin asta. Si eu am avut doua sarcini in care baietii mei ar fi murit, daca nu aveam doctori buni. Incearca sa vorbesti cu un doctor mai bun care sa mearga pe o nastere provocata, nu prin cezariana.
Si acum alte aspecte
1) Ti-ai luat tensiunea in sarcina?
2) Ai facut analize de trombofilie?
3) La morfologii ti s-a facut ecografie Doppler pentru fluxul sangvin dintre tine si bebe?
4) Ti s-a spus ceva de restrictie de crestere intrauterina?
Data viitoare mergi la un doctor competent care sa ia aceste aspecte in calcul. Este posibil sa ai vreo afectiune care prin care fluxul dintre tine si fat sa se opreasca inainte de termen (cel putin eu asa am). Pentru asta ai nevoie de un medic care sa ia in seama acest aspect.
Condoleante sincere!

| Ely1234567 explică (pentru AliGab):

Da toate le-am făcut aveam probleme cu tensiunea

| AliGab a răspuns (pentru Ely1234567):

Si nu ti s-a prescris vreun tratament? La cate saptamani a aparut tensiunea? Proteinenuria ai facut-o... daca da era in regula?
Cand ai probleme cu tensiunea in sarcina trebuie tinuta legatura si cu un medic cardiolog.

| Teo29 a răspuns:

Mai du-te si la alt medic competent pentru un ecograf 3d sau 4d

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

Asa m-am nascut eu, in stop cardio-respirator la 6 luni jumate, poate sa vi salveze medicii daca va si rugati la Dumnezeu. Dumnezeu este divinitatea care nu va va lasa singur niciodata si nu va va trada niciodata. Sa cereti cu credinta ca si cand l-ati fi primit. Va garantez ca va merge.

| Indiferent0101 a răspuns:

Copilul tau inca nu este o fiinta constienta si capabila sa simta durere sau orice altceva, practic este un obiect in tine. Singura grija pe care ar trebui sa o ai este propria ta sanatate. Si atata timp cat esti fertila poti avea un copil.

| Mosotti a răspuns (pentru Indiferent0101):

Foarte bine zis! Poate face alt copil mai in colo.
De aia trebuie sa constientizeze ca nu are de ce sa fie asa innebunita.

Nu are sens sa se duca la psiholog ca sa zica "aaa am realizat ca...", pai sa realizeze acum, ca si eu si tu am spus f bine ce am avut de spus.

Dar sigur, daca are bani, poate sa se duca si la psiholog, nu e problema.

Nu am inteles niciodata de ce unele femei sunt asa traumatizate cand pierd un copil, de parca n-ar mai face niciodata altul.

| AliGab a răspuns (pentru Indiferent0101):

Cel mai idiot raspuns...copilul la 6 luni de viata intrauterina este o fiinta umana in miniatura si are capacitatea sa supravietuiasca in afara uterului in cazul unei nasteri premature.

| Indiferent0101 a răspuns (pentru AliGab):

Chiar daca practic este incapabil sa constientizeze sau sa tina minte orice, nici chiar sa gandeasca

| AliGab a răspuns (pentru Indiferent0101):

Nici un copil nascut la termen nu are memorie, nu constientizeaza si nici nu poate gandi, si totusi il iubesti cand apare pe lume.
Dar o inima si o minte cu un handicap ca al tau, anume lipsa de iubire/constiinta, nu poate gasi vreun sens in tot ceea ce scriu aici.

| Mosotti a răspuns (pentru AliGab):

La 6 luni poate fi fiinta umana clar, dar daca a murit deja, trebuie scos si gata.
Si apoi cand doreste, poate face altul, deci nu este o problema.

Indiferent se referea probabil pana in 3 luni cand era permis avortul, nu dupa, cand nici nu prea e format.