| raspunsul07 a întrebat:

Buna seara! Am probleme de somn de vreo2 ani.In fiecare seara ma zvarcolesc prin pat si nu ma ia somnul. Ziua sunt terminat si nu pot sa ma concentrez la absolut nimic. Foarte rar am o noapte in care pot sa dorm ca lumea. Aveti vreun sfat, vreun medicament sa mi-l recomandati sau ceva? Va rooog din tot sufletul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Tulburarile somnului pot avea diverse cauze si manifestari.
Din pacate, in Romania, nu sunt prea multi experti in somnologie, iar oamenii cu tulburari ale somnului apeleaza la psihiatru sau, in unele cazuri, la neurolog.
In primul rand, trebuie sa depistezi cauza acestor insomnii. Poti incerca metode alternative sau poti apela la un medic.Desigur, poti cere ceva in farmacie, dar avand in vedere ca tulburarea este una severa, nu stiu cat te va ajuta.

| al0o0o0 a răspuns:

Du-te la doctor pentru ca asta e o problema strict medicala. Cel mai probabil o sa-ti dea prescriptie pentru somnifere, dar nu incerca sa iei tu asa de capul tau.