| JIJ a întrebat:

Cine stie sa imi explice de ce somnul care incepe de la ora 10 seara este cel mai bun pentru noi? daca dorm ziua sau noaptea nu tot somn se cheama? cineva care se pricepe sa imi raspunda?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este acel ceas biologic al organismului care trebuie sa incercam macar sa-l respectam. Daca ne incadram ne vom simti mai bine.Somnul de zi nu se compara cu cel de noapte.

| Miranda29 a răspuns:

Se zice ca somnul intre orele 22:00-00:00 este cel mai odihnitor, chiar mai odihnitor decat cele 7 ore minime! Se mai cheama "Somnul Cosmic"

| IAmAFreak a răspuns:

Cine a mintit pe tine? o.o Te culci cand ti-e somn, sau cum esti obisnuit, nu exista un program universal. Unii se culca la 10 ca sa se poata trezii devreme si sa aiba cele 8 ore de somn obligatorii incheiate. Eu dorm si de dupamiaza, si seara, si dimineata *dupa miezul noptii*, depinde cand mi-e somn, avand in vedere ca am probleme cu dormitul -.-

| Dinamovistul101 a răspuns:

Pentru ca daca te culci dupa ora 24:00 neuroni nu se mai odifnesc, si te scoli obosit happy!

| yourcrys a răspuns:

Aici, nu e o problema a neuronilor cum zice Picky002, aceasta problema este cauzata de sistemul nostru mai explicit de ceasul nostru biologic.Fiecare om isi face un ceas biologic, care cu decursul timpului este foarte greu de schimbat, de aceea copii de la gradinita au ore de somn, pentru formarea ceasului biologic iar gradinita ai pune la culcare la orele cele mai uzuale somnului folosite de om.Deci nu este o ora fixa, daca de ex ai un job pe timp de noapte de foarte mult timp o sa te obisnuiesti, ce e drept foarte greu cu acest ceas biologic si vei fi activ noaptea fiindca asa iti educi tu corpul. Sper ca te-am ajutat! Funda big grin?