| Zinv a întrebat:

Buna seara.
Azi am iesit din carantia deoarece am fost detectat cu covid.
Nu sunt vaccinat.
Daca imi iau certificatul verde va expira de atunci cand l-am revendicat sau de cand am iesit pozitiv?
Nu sunt pe subiect cu toate stirile, nu faceti misto.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Certificatul verde se da celor care s-au vaccinat.
Daca ai trecut prin covid, se da o adeverinta care este valabila 180 de zile, din ziua cand ai iesit pozitiv si te-ai inregistrat legal.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Am inteles ca se elibereaza dupa 14 zile de la data testării (când ai iesit pozitiv, la un centru acreditat)
si e valabil 6 luni, tot incepand cu data testarii.

| Silwian a răspuns (pentru floresdemayo):

Scuza ma ca te intreb dar despre ce testare vb. ok. sunt ironic! Deci sti tu ceva dar nu sti bine! Cele 14 zile este vb de la data de cand te ai vaccinat! De la a doua doza! Restul sunt doar testari fara nici o legatura cu certificatul! Sau 14 de zile de cand ai iesit din boala...happy

| goguPatent a răspuns (pentru Silwian):

Știe bine.
Daca ești testat pozitiv după 14 zile îți poți genera certificatul verde pe baza faptului că ai trecut prin boala. Certificatul e valabil 180+14 zile din momentul in care ai fost testat pozitiv.

| floresdemayo a răspuns (pentru Silwian):

Nu vrei să recitești întrebarea lui?
Cei testați pozitiv la un centru acreditat (care au aflat că au Covid in urma testului) au dreptul la un certificat verde, la fel ca si cei vaccinați (chiar dacă valabilitatea certificatului diferă).
În cazul celor trecuți prin boală, acesta se elibereaza dupa 14 zile, începand de la data testării (când a fost găsit cu covid) si e valabil 6 luni.
Cine se infectează cu Covid si preferă să nu anunțe autoritătile, NU are dreptul la obtinerea unui certificat verde, fiindcă nu poate dovedi că a trecut prin boală.

Când vorbim de a doua doză de vaccin, certificatul verde e valid, abia după 10 zile (deci, începând cu a 11-a zi).

| Wr3nch a răspuns:

6 luni de cand iti trece boala.