| vmalex21 a întrebat:

Buna Seara! Cam cat ar dura recuperarea după o operatie de deviatie de sept? Exista dureri mari in perioada post-operatorie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca se face cu laser nu e nici dureroasa si te recuperezi mai repede. Cunosc o persoana, femeie care s-a operat la Cluj cu laser si dupa la scurt timp s-a intors la serviciu. Lucrează in comerț.

| AlinMrs a răspuns:

Am avut facuta. Operatia a decurs perfect. Inainte de operatie are loc pregatirea post-operatorie, nimic interesant. Intrebari legate evident de starea de sanatate si altele ce ar influienta felul in care decurge operatia si perioada de recuperare. Anestezia in cazul meu a fost totala Pe masa de operatie inainte de a se administra anestezia mi s-a spus ca am sa ma simt ca si cand am sa consum 2 pahare de vin. A inceput sa numere de la 10 descrescator si cand a ajuns pe la 4 deja nu imi mai aduc aminte ce s-a intamplat. M-am trezit in salon pe patul de recuperare cu bandaj la nas si co o asistenta care mi-a explicat ce s-a intamplat. In primele 24h dupa operatie, eu am avut dureri ci mai mult o senzatie de presiune asupra feței. Iti recomand un spray cu saliva artificiala, deci nici nu aveam idee cat de mult m-a salvat. Avand bandajul pe nas si respirand numai pe gura ti se usuca gura imediat, asa ca e esential ori hidratare regulata la fiecare 40 min. Sa iti ei adio de la ce presupune un somn odihnitor pentru urmatoarele 2 saptamani. Pentru ca va trebui sa dormi in sezut, sprijunit de perne etc. Nu ai voie sa dormi culcat, pot aparea complicatii. In a 3a zi vanataile o sa fie cele mai accentuate dupa care o sa dispara usor. Dupa 2 saptamani eram vindecat aproape complet sau se mai cunostea foarte putin. In schimb forma finala si cand se dezumfla de tot dureaza, poate si pana la un an. Am avut facuta operatia in uk si m-a costat in jur de 5.5/6k £, sa meritat. Succes!

| AlinMrs a răspuns (pentru AlinMrs):

Nu am avut dureri*

| vmalex21 explică (pentru AlinMrs):

Salut.Mersi pentru raspuns dar din cate imi spui se pare ca tu ai trecut printr-o operatie care a presupus si rinoplastia. Dupa o operatie de corecție a deviatiei de sept NU apar vanatai ci numai după rinoplastie. Apoi această operatie este decontata de către asigurări, nu trebuie sa plătești nimic.Nu e valabil si in cazul rinoplastiei.

| movi a răspuns:

Depinde si de organism. Am inteles ca recuperarea dureaza 6 luni poate si un an. Din cate stiu pot exista dureri mari o perioada pentru ca este un traumatism, dar cred ca depinde si de cat ai grija sa respecti ce spune medicul si de cat de repede se reface organismul tau.