| SaVinaVara a întrebat:

Buna seara!
Care pot fi cauzele unei dureri/inteparuri in spate?
Ca si localizare e undeva cam in mijloc, unde se termina coastele... parca putin in partea stanga, nu chiar in centru, adica nu pare sa vina fix din coloana.
Incepe ca o intepatura si dura 10-20 de min(pana sa primesc ca si tratament aflamil si clorzoxazona)... acum, dupa tratament, nu mai dureaza asa mult, ci 2-3 min, apare de cateva ori pe zi, la frig, la urcat/coborat scari, dupa stat mult pe scaun sau intins.
In timpul tratamentului a fost bine, dar nu inexistenta durerea, parca dorea sa inceapa si se oprea repede.

Pe langa aceste dureri mai sunt si dureri in partea abdominala, cam in acelasi loc in care sunt si durerile de spate, in zona epigastrului.
In urma unor analize, am descoperit ca am helycobacter, am luat tratament, pare ca e mai bine, in fata nu se mai simt asa dureri, dar intrebarea mea e: au legatura durerile din spate cu helycobacter si o eventuala gastrita?

Imi e teama sa nu fie din cauza pancreasului. Am motive de ingrijorare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Durerile din zona epigastrica si din spate pot avea legatura cu problemele digestive, cum ar fi gastrita sau ulcerul, de exemplu infectia cu heliobacter poate cauza gastrita si ulcer si poate cauza dureri in zona abdomenului si spatelui.

| natur a răspuns:

Este posibil sa fie vorba si de un inceput de reflux gastroesofagian destul de raspandit in prezent ("la moda") care poate avea uneori simptome asemanatoare altor boli.
Vezi si aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/reflux-gastroesofagian