| ariannakaterine a întrebat:

Bună seara! Ce alte metode de epilat îmi recomandați, cu excepția metodei clasice, și anume lama de ras? Dintotdeauna folosesc lama de ras pentru epilare, însă de fiecare dată, în ciuda faptului că am încercat o mulțime de tipuri de lame de ras, înainte de epilare îmi hidratez pielea, iar după am încercat o mulțime de creme, mă irit îngrozitor. Iritația trece în circa o săptămână, fix când trebuie să mă epilez din nou, iar în urma ei rămân cu mici cojite de la bubițe, care se rup și sângerează din cauza lamei de ras. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Eu folosesc un aparat.

| ariannakaterine explică (pentru aXy99):

Multumesc pentru pont!

| WhiteLife a răspuns:

Crema, ceara, epilator, sau epilare definitiva. Nu exista o metoda perfecta, ci sunt doar metode mai tolerate de unii decat ceilalti. Pentru ca avem corpul diferit. Iti recomand sa incerci cat mai multe metode, pana o gasesti pe cea potrivita pentru tine. La mine functioneaza asa: ma epilez cu epilatorul, iar urmatoarea saptamana folosesc lama (pentru ca ar ramane prea multe fire sub piele daca as folosi epilatorul si, desi parul creste mai gros dupa lama, nu ma deranjeaza durerea). Am prietene care folosesc benzi de ceara, sau merg la salon, pentru ca doamnele de acolo au tactici sa faca dezlipirea cerii cat mai putin dureroasa. Cauta tips&tricks pe Youtube, gasesti o multime de rezultate daca dai un search in engleza. Nu uita de hidratare si exfoliere si succes!

| ariannakaterine explică (pentru WhiteLife):

Nu, niciodată nu uit de hidratare și exfoliere! happy Mulțumesc frumos pentru toate sfaturile, cu siguranță voi încerca cel puțin una dintre metodele pe care mi le-ai recomandat pentru a descoperi cu care mă "înțeleg" eu și pielea mai mai bine!?

| WhiteLife a răspuns (pentru ariannakaterine):

Cu drag, am vazut ca ai zis ca ai grija la asta, dar ideea e sa faci cat mai multe combinatii si sa le intorci in cat mai multe feluri pana gasesti ceva ce iti face cat mai putin rau, sa zic asa...

| ariannakaterine explică (pentru WhiteLife):

Mulțumesc!????

| RKBlue a răspuns:

Crema depilatoare cu actiune rapida de la Farmec este foarte buna.
( eu o folosesc pe cea de baieti, dar si cea de fete este buna din cate am vazut la cineva)

| Bnder a răspuns (pentru RKBlue):

Si eu tot pe aia o folosesc si sunt foarte multumit.

| RKBlue a răspuns (pentru Bnder):

E usor de folosit si nu risti sa te ranesti, plus ca e si rapid, cum ar putea fi cineva nemultumit, nu-i asa?

| Bnder a răspuns (pentru RKBlue):

Exact, partea nasoala e ca trebuie sa stai dezbracat pe telefon 10 minute inainte de dus

| RKBlue a răspuns (pentru Bnder):

Adevaratlaughing

| ariannakaterine explică (pentru RKBlue):

Mersi pentru pont!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crema depilatoare
Ceara
Benzi depilatoare
aparat de tuns

| Dana1999 a răspuns:

Exista aparate de ras electrice care nu irita

| Anisoaraaa0 a răspuns:

Crema depilatoare sau benzile depilatoare

| Bnder a răspuns:

Crema depilatoare e cea mai simpla de folosit dar nu stiu cum merge pe picioare, eu fiind baiat, folosesc doar inghinal si la subrat.

| ariannakaterine explică (pentru Bnder):

Mulțumesc pentru pont! happy

| Bnder a răspuns (pentru ariannakaterine):

Cu placere! Cand o folosesti prima data e ciudat ca ti se dezolva parul dar dupa ce te inveti e super simpu sa o folosesti.