| Maria2008op a întrebat:

Buna seara, Ce dieta imi recomandați pentru a slabi 5 kg? De la un timp am o problema cu foamez, imi este foame incontinuu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia de bea apa in continuu, ca aia nu-i foame, doar obsesie.

| dullcat a răspuns:

Mergi la medic.

| KovacsB a răspuns:

Asta este smecheria sa-ti invingi foamea.Cand vine foamea bea un pahar cu apa, incet si gandeste-te la altceva.

| Maria2008op explică (pentru KovacsB):

De la 40 de kg am ajuns in 3 luni la 50? iar acum nu stiu cum sa fac sa ajung macar la 45 la greutatea mea normala

| KovacsB a răspuns (pentru Maria2008op):

Zero zahar pentru inceput.
Citesti bine la ingrediente daca vezi zahar nu consumi.

| SkandallKamataru a răspuns:

Mănâncă în mod echilibrat: Asigură-te că dieta ta include toate grupurile alimentare esențiale - proteine, carbohidrați, grăsimi sănătoase, vitamine și minerale. Evită să excluzi un grup alimentar complet, deoarece acest lucru poate duce la deficiențe nutritive.

Mănâncă în porții mici, dar des: Consumă mese mai mici, dar mai frecvent, pentru a menține nivelul de energie și pentru a evita senzația constantă de foame.

Alege alimente cu indice glicemic scăzut: Alimentele cu un indice glicemic scăzut eliberează glucoza în sânge într-un ritm mai lent, ajutând la menținerea nivelului de energie și la evitarea creșterilor bruște ale glicemiei care pot duce la senzația de foame.

Incluzi alimente bogate în fibre: Fibrele contribuie la menținerea sațietății. Fructele, legumele, cerealele integrale și leguminoasele sunt surse bune de fibre.

Evită alimentele procesate și bogate în calorii goale: Renunță la alimentele bogate în zahăr, grăsimi saturate și calorii goale. Optează pentru opțiuni mai sănătoase și mai hrănitoare.

| Ilovedinero a răspuns:

In 3 luni le-ai pus, in 3 luni le dai jos.Deficit caloric si sport.Altfel iti distrugi metabolismul, corpul si mintea.Te vei ingrasa mult mai tare daca slabesti rapid.Accelereaza metabolismul si descopera cate lucruri minunate poti sa faci cu corpul tau

| Ilovedinero a răspuns:

" bea un pahar cu apa" " fara zahar" " fara aia fara cealalta" hai frt, tu chiar inghiti chestii de genul? Nu mânca mai mult de 2 felii de paine pe zi, bazeaza-te pe fructe si legume si nu mânca mezeluri, sau incearca alea " crud uscate".Nu trebuie sa elimini cu totul o anumita categorie de alimente daca nu ai o problema de sanatate.Nu exagera cu carbohidratii complecși, fă miscare.Cu mâncatul compulsiv, vezi unde este problema, totul vine de la subconstient.Lasa telefonul cat timp mananci, mananca la aceleasi ore in fiecare zi, fă un program de 3-5 antrenamente pe saptamana.Iti spun din propria experienta si stiu ce vorbesc, nicio dieta nu te va ajuta la nimic, si nu va merita efortul.Am avut bulimie, eram atat de rau incat incepusem sa ma tai pe maini si vomitam de 5-6 ori pe zi, stateam cate 4-5 zile nemancata.De atunci, ceva din mine a plecat, inocenta, fericirea sau orice ma facea sa fiu eu, a disparut.Am descoperit dupa 2 ani de coșmar, caloriile, sportul, nutritia sanatoasa.De atunci, m-am specializat in asta, studiez asta, insa, sunt constienta ca niciodata nu voi mai fi la fel.Si totul a inceput de la un simplu reflux, dintr-o prostie a unui copil, mi-am pierdut 2 ani din viata, ii regret enorm si acum. Sper sa iti revii cu capul pe umeri si sa nu repeti aceleasi greseli

| Eusuntingineru a răspuns:

Incearca in primul rand sa scoti paniea din alimentatie. 2 incerca salata cu putin peste sau masline sau banane sau alimentatie doar cu fructe. Consuma apa atat cat ai nevoie. Adapteaza un stil de viata activ, miscare, plimbare. Enjoynhappy

| Maria2008op explică (pentru Eusuntingineru):

Eu mananc si destul de multa paine am zile in care mananc cate una pe zi!

| Eusuntingineru a răspuns (pentru Maria2008op):

E clar. Scoate painea happy

| anonym2024 a răspuns:

Consumă alimente bogate în fibre: Fibrele dietetice, găsite în fructe, legume, cereale integrale și leguminoase, pot contribui la o senzație de sațietate prelungită.

Include surse de proteine în fiecare masă: Proteinele sunt cunoscute pentru faptul că oferă o senzație de sațietate mai îndelungată. Sursele bune de proteine includ carne slabă, pește, ouă, produse lactate cu conținut scăzut de grăsimi, tofu și leguminoase.

Optează pentru grăsimi sănătoase: Adaugă grăsimi sănătoase în dietă, cum ar fi cele din avocado, nuci, semințe și ulei de măsline. Acestea pot contribui la senzația de sațietate și oferă beneficii pentru sănătatea generală.

Mănâncă la intervale regulate: Împarte mesele în porții mai mici și mănâncă la intervale regulate pentru a menține nivelurile de energie și a preveni senzația excesivă de foame.

Hidratează-te adecvat: Adesea, senzația de foame poate fi confundată cu setea. Asigură-te că bei suficientă apă pe parcursul zilei.

Dacă dorești să slăbești 5 kg, îți recomand să eviți dietele extreme și să alegi o abordare echilibrată care să includă toate grupurile alimentare esențiale. Este întotdeauna recomandat să consulți un nutriționist sau un profesionist în domeniul sănătății pentru a primi sfaturi personalizate în funcție de nevoile tale individuale.