| Andreeeeeeaaaa a întrebat:

De doua zile am o secretie alb-gălbuie abundentă și branzoasa. In seara asta am fost la baie și am sesizat secreția la fel de abundentă dar mai lichida și cu sânge. Specific ca normal pe 10 trebuie sa-mi vina ciclul dar nu mi s-a mai întâmplat așa niciodată. Aștept răspunsuri, mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu putem sa-ti dam nici un feld e parere sau sfat, deoarece informatia data de tine este insuficienta.
1. Catia ani ai?
2. Esti in primul an de ciclu menstrual?
3. Ai ciclul regulat sau neregulat?
4. Ai avut sex protejat sau neprotejat?

| Geru_Cornel_1990 a răspuns (pentru Violleta2022):

Informatia data de mine vine direct din punctu de vedere al un medic generalist daca ai si tu o diploma ca a mea si tot atatia ani de facultate in spate dai tu o parere m ai buna da la modu cum ti ai adresat cele 4 intrebari nu ai nici o idee ce faci.
Copilo du-te la ginecolog e simplu nu te lua dupa alti destepti de pe aici e irelevanta varsta, an menstrual, daca e regulat sau nu sau daca ai facut sex protejat sau nu bolile venerice nu se contracta in functie de tipare sau de varsta.
Este simplu ca buna ziua scurgeri alb galbuie sunt boli venerice acelea care sa nu uitam ca se pot lua si de la contactu cu alte obiecte si nu neaparat sex.
Iar pentru cei care in continuare au de gand sa fie desteptii pe aici si sa tina o copila acasa in fata monitorului ca sa faca ei pe detectivii incetatii doar incetatii ea trebuie sa mearga la ginecolog unde ii se poate evalua starea si poate primii un tratament.
Nu are nevoie de tratamente mama omida sau de sfaturi de la alte femei (imbecile) simplu medic azi urgent.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Geru_Cornel_1990):

Din fericire pentru noi, nu esti medic, ci un chelner de 28 de ani, pe un vas de croaziera, dupa informatia data de tine, chiar pe FB:
https://www.facebook.com/......eru.cornel

Varsta are importanta! Daca copila asta are doar 12 ani si este la primele ei menstruatii, trebuie sa aflii si asta, ca sa stii ce analize ii prescrii. Nu cred ca a facut sex la 12 ani, dar poate a facut candida, dupa doze repetate de antibiotic.
Daca este mai mare de varsta si a avut si sex neprotejat, da, este posibil sa fie o boala cu transmitere sexuala.
In orice situatie, este indicat sa mearga la ginecolog, ca sa isi faca test citologic, pentru a afla natura infectiei.

| Geru_Cornel_1990 a răspuns:

Scurgeri însoţite de sânge – rezistenţa la infecţii a vaginului scade odată cu vârsta; din acest motiv, iritaţia muscoasei poate da senzaţia de usturime sau mâncărime şi poate cauza uşoare scurgeri cu sânge, în unele cazuri actul sexual fiind dureros. Secreţiile cu sânge pot indica o inflamaţie a trompei uterine, prolaps sau ruptură uterină, precum şi pierderea sarcinii sau chiar prezenţa tumorilor.

Scurgerile de culoare galbenă sau alb-gălbuie – astfel de secreţii însoţite de senzaţia de arsură, mâncărime sau durere la urinare pot fi simptome ale anumitor boli venerice, de aceea este extrem de important să vă prezentaţi la medic.