| DamariisDammyy110 a întrebat:

Buna seara! De mult timp cand mai ațipesc sau adorm, sunt constienta si nu ma pot misca, corpul nu mi se misca si in ureche simt ceva, ca vrea sa iasa sau sa intre si ma cam doare cand ma trezesc, parca mi se aud vajieturi, sunete. aripi care zboară..in ureche. E f urat, si doar la urechea dreapta mi se intampla. Ar putea fi paralizie in somn sau probabil sa am ceva in ureche?(am si mâncărime la acea ureche mai mereu si ma spal des) pls răspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Buna seara! Cand nu te poti misca in somn, se numeste paralizie in somn. Sunetele din ureche se pot auzi si din cauza unei insecte, asa ca iti recomand neaparat sa te duci la un consult ORL, acolo iti vei gasi rezolvarea.

| J0B0MAT a răspuns:

E paralizie. Pe lângă asta e posibil să ai și ceva probleme la ureche.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paralizie în somn.Iar problema cu sunetele în ureche este bine cunoscuta "afectiune "TINITUS,ce tine de ORL. TINITUS nu prea dispare de la sine,în general nu se poate vindeca,nici trata; nu exista tratament specific pentru Tinitus,ci doar unul standard care se cam da la toți cu acufene,și sunt total ineficiente.du-te la un MEDIC ORELIST sa îți confirme, este TINITUS,nu este o BOALA,este un simptom al unei afecțiuni de care probabil tu nu ai depistato,are foarte multe cauze, și este foarte greu de găsit în general cauza la TINITUS, de multe ori se întâmplă să fie produs de tensiune oscilanta, probleme cu tensiunea, sau în cel mai fericit caz sa fie de la un dop ce ceara; cerumen. Sfatul meu este sa te duci la ORL si sa îți faci o spălătura auriculara, sa îți scoată dopul de cerumen din ureche, de aceea ai senzația de mâncărime, poate fi dopul e ceara o cauza care produce TINITUS sau o infecție interna a urechii.
Nu amână, fă-ți programare urgent pana tinitus-ul nu devine cronic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paralizie în somn cel mai probabil.