| Denisa37a a întrebat:

Buna, mi se întâmpla când dorm sa am senzația de parca creierul meu e treaz și sunt conștientă, însă nu îmi pot mișca corpul și cel mai urat este când simt ca e cineva lângă mine și se uita la mine sau sa aud sunete, strigăte. E terifiant când văd pe cineva ca se uita la mine sau când se aproprie de fata mea și eu sa nu ma pot mișcă. Ma trezesc plângând sau gâfâind, respirând greu. As vrea sa știu dacă este ceva grav sau doar e o tulburare de somn. Va rog

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Creierul e mereu treaz, ceea ce experimentezi e real, pur simplu esti in faza de somn profunda fiind si treaza de asta simti asta

| Dandinelle a răspuns:

Este o tulburare de somn, se numește in engleză sleep paralysis. Sunt multi factori de risc ce pot provoca asta.
http://sleepeducation.org/......view-facts