| anonim_4396 a întrebat:

Aproape in fiecare moapte mi se intampla asta..si voua? Inainte sa dorm, eu adorm cu castile in rechi si cand sa atipesc si cand ma simt mai bine parca simt o senzatie cum m-ar trage cineva de picor s atunci ma trezesc brusc, sau mi se misca carnea pe mine singura :s

13 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Tsunadeeee. Si eu adormeam cu castile in urechi asta pana mi s-au stricat, si am luat altele si nu mai dorm cu ee in urechi ca nu imi permite bugetul. Mie acum vreo 3 zile mi s-a intamplat altceva foarte dubios. Cred ca a fost vis dar nu stiu sigur. Adica m-am trezit eram pe jumatate adormit si parca eram tras de ceva spre dreapta, dar trupul nu se misca, adica trupul ramanea pe loc si era o senzatie foarte ciudata si cand ma gandeam ca stau pe loc si nu ma misc senzatia mai trecea, pana la urma a trecut de tot. Nu bausem nimic inainte, tin sa precizez laughing Dar chiar a fost ciudat.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

Ai auzit de sleep paralysis?

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Pana acum, nu.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

S-ar putea sa fi experimentat ceva de genul
Din punctul meu de vedere ai fi norocos/norocoasa, mai ales daca nu ti se intampla in fiecare noapte. Eu am incercat de multe ori sa-mi induc acea stare si pot spune ca nu am reusit decat pentru o parte foarte mica a corpului

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Imi poti spune mai multe despre asta?

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

Normal ca pot
In principiu, iti pacalesti creierul facandu-l sa creada ca ai adormit, asa ca, corpul tau nu se va mai misca sau vei avea o stare de amorteala
Trebuie sa stai nemiscat in pat, pe spate, ochii inchisi, cu mainile pe langa corp. Ar fi destul de bine ca in camera sa nu fie o luminozitate mare sau sa nu fie deloc, la fel si cu zgomotul. Tot ce trebuie sa faci e sa nu te misti deloc pana reusesti sa iti induci starea aia
S-ar putea sa ti se para ca auzi lucruri, sau ca in camera mai e cineva

Poti citi mai multe despre asta pe net, pur si simplu cauta "sleep paralysis" si de acolo crede-ma, te descurci

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Faza ciudata e ca nu cred ca aveam ochii inchisi adica vedeam camera dar cum ziceam parca eram tras si imaginea se misca si ea. Oricum sunt destul de confuz in legatura cu acel moment. Si a mai fost o faza care mi s-a intamplat mai demult. Tot asa am vazut, deci aveam ochii deschisi cum au picat niste masti de pe dulap, si dupa putin timp am auzit un fel de raset foarte ascutit dar nu era un raset in adevaratul sens era cam ceva gen un scartait ciudat, greu de descris, nici nu imi mai amintesc foarte clar. Ce e drept cand m-am trezit a doua zi mastile erau jos, dovada ca nu a fost vis. Eu am zis prima oara ca e ceva paranormal dar dupa am zis ca mi s-a parut tocmai din faptul ca eram jumate adormit. Cat despre ultima experienta s-a simtit extrem de ciudat, adica de data asta nu am mai auzit nimic dar m-am simtit ciudat. Acum bine ca mi-ai spus de asta ca nu stiam.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

E sleep paralysis
Faza cu mastile poate fi doar o coincidenta

.....sau nu

| anonim_4396 explică (pentru AirănMeidăn):

Eu am auzit, dar am auzit ca esti paralizat si nu te poti misca, eu m-am putut misca happy

| AirănMeidăn a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am reusit doar in zona mainilor, si pot spune ca mi le puteam misca dar efectiv nu simteam daca le miscam

| danay72 a răspuns:

Nu e nimic, poate ai ceva gen spasme musculare. Oricum, nu ai de ce sa te temi.

| gabriel87000 a răspuns:

Da neninca crteierul cand te culci seara are nevoie de odihna nu de bubuieli de la casti.2 la mana ramai surd da la prostiile alea de casti.ce combinatie e asta intre a adormi si in acelasi timp sa asculti si muzica? pai ori dormi ori asculti muzica

| anonim_4396 explică (pentru gabriel87000):

Eu adorm pe muzica foarte usor. Fara muzica e prea liniste pentru mine si adorm greu, doarte greu