| VampireBlood a întrebat:

Duminica trecuta, o cunostinta a fost muscata de picior de un caine si imediat a fost dusa la spital pentru vaccin. Dar de atunci o doare piciorul mai mereu. E normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

E normal sa o doara putin, e o rana acolo si e normal sa doara. In schimb daca nu ingrijeste bine rana aia si nu o curata e posibil sa se infecteze, daca se inroseste, se umfla sau chiar incepe sa curga ceva din ea, fuga la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca i-a facut desensibilizarea + o sa ii faca un vaccin pe fiecare sambata/duminica timp de 1-2 luniwinking + odata la 3-4 zile curatarea ranii la medicul care a tratat-o prima data.

| AmeliaEisenhower a răspuns (pentru anonim_4396):

Vaccinul se poate intrerupe, daca animalul nu moare între timp.(stiu asta din proprie experienta)

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmeliaEisenhower):

Jur ca nu l-as intrerupe pentru nimic in lumewinking, motive: 5 ani de zile, nu am nici o treaba.
M-a muscat propriul caine ciobanesc carpatin, am facut vaccinurile complete 28-29 in total si 5 ani de zile nu am nimic, m-a muscat din nou un caine pe strada, n-am mai fost nicaieri, doar am dezinfectat rana si atat.
Si apropo pana la starea de turbare mai dureaza ceva.

| AmeliaEisenhower a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai animalul elimina vitusul prin saliva cu o săptămână-două inainte de debutul bolii lui. Deci daca in 2 saptamani nu are manifestari... exact asta spuneam