| Annnnda1997 a întrebat:

Buna seara lume! :*
Heii, am 15 ani jumate si trebuie sa imi fac operatia de deviatie de sept, si cu aceasta ocazie as vrea sa imi rotunjeasca nasul ca il am putin ascutit. daca o sa mi-l rotunjeasca o sa imi taie si din os? ca daca o sa imi taie din os eu o sa ma deformez cu timpu si nu o sa arate deloc bine, deci imi spune si mie un raspuns sincer si de folos? Va rog din tot sufletul sa imi spuneti si mie ca sa stiu la ce sa ma astept!
Dar nu vreau sa aud gen raspunsuri " Ca sa nu mi-o fac de la anii astia ca is prea mica si chestii va rog frumos ca raspunsuri din astea tot am primit straight face
Multumesc, pentru cele 5 minute acordate puppy dog eyes, o seara frumoasa happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu cred ca iti va modifica si aspectul nasului, pentru ca asta e operatie estetica.
La varsta ta, nu iti recomand decat operatia de deviatie de sept, deoarece pana la 18 ani, aspectul nasului se va modifica, iar daca l-ai operat o data, nu vei mai putea sa il corectezi a doua oara.
Vrei sa iti rotunjeasca nasul, adica varful, nu? Eu asta am inteles.
In orice caz, deviatia de sept nu include si modificarea aspectului nasului.happy Asa ca ar trebui sa astepti pana la 18 ani.happy

| Annnnda1997 explică (pentru anonim_4396):

Pfoaii, deci crede-ma eu imi doresc aceasta operatie de vreo 2 ani... si a sosit si momentul sa mi-o fac. deci oricum deviatia de sept trebuie neaparat facuta pentru ca nu pot respira nici bine si ma deranjeaza si ca aspect. Eu ianinte am vrut sa imi fac si rinoplastie dar dupa aia m-am, razgandit pentru ca mi-au spus multe persoane sa nu fac prostia asta pentru ca o sa sufar in viitor. si apoi m-am razgandit. m-am gandit numa sa mi-l rotunjeasca pentru ca da ii ascutit varful de aia am intrebat daca o sa mi se taie din os. Dar oricum iti multumesc :* :*

| kim26 a răspuns:

Crede-ma operatia de deviatie de sept este foaaaarte grea. stiu ce spun crede-ma! Gandeste-te daca in acelasi timp vrei sa ti-l mai si rotunjesti...

| Annnnda1997 explică (pentru kim26):

Daca tot spui ca e grea puppy dog eyes cunosti persoane care si-au facut operatia asta? sau ti-ai facut tu? As vrea sa stiu cat mai multe despre deviatia de sept daca ai putea sa imi spui. Te pup!

| kim26 a răspuns (pentru Annnnda1997):

Da. prietena mea si-a facut operatia asta. am fost langa ea si am vazut prin ce a trecut. dupa ce a iesit din operatie ma refer. ai niste dureri oribile, nu poti sa mananci si nici macar sa te ridici din pat. si asta nu a durat doar cateva zile, vreo 2 saptamani nu a avut voie sa faca efort si sa iasa din casa. Fa-ti operatia daca ai neaaparata nevoie de ea, si nu o complica cu o ajustare pentru ca va fi cumplit de dureros.

| Annnnda1997 explică (pentru kim26):

Pffff sad o sa indur eu toate astea. straight face
Si nu stii cate zile a stat prietena ta cu acele bandaje pe nas?
Si cand s-a dus sa le scoata a durut-o?

| kim26 a răspuns (pentru Annnnda1997):

Cand a fost sa le scoata a durut-o destul de mult. si cu bandajul a stat vreo 4-5 zile. dar trebuia mereu sa se duca la doctor sa o curete acolo

| Annnnda1997 explică (pentru kim26):

Ok iti multumesc! :*