| Sara2 a întrebat:

Bună seara. M-am tăiat în răzătoare în timp ce rădeam morcov. A curs sânge din deget. Exista riscul unei infecţii? Sau alte riscuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! Organismul uman are o capacitate uimitoare de a se autovindeca, asa am fost creati de Dumnezeu, deci revenind acum la intrebarea dumneavoastră, bineinteles ca rana se poate infecta daca nu a fost tratată de la inceput, adică decind v ati taiat, imediat pentru oprirea singerării trebuia spălat degetul cu apă rece, si pus putină sare, după aceea cind singele s a m ai închegat, se pune un pansament urgo, care contine rivanol, si se tine acel pansament citeva zile, timp in care rana se cicatrizează, primul semn ca sunte ti spre vindecare, este că veti simtii o senzatie de mîncărime, acest lucru indică faptul că corpul reactionează pozitiv la medicament, in cazul dvs, la acel pansament, cît timp ave ti degetul bandajat, feriti l de apă, eventual peste acel pansament m ai pune ti o protectie, ar fi indicat un deget de la o mănușă, in care apa sa nu poată pătrunde. Va doresc multă sanatate, i mi permite ti sa va intreb ce vîrstă ave ti? Scuzati mă vă rog, daca am fost indiscret. Sarut mîna!

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie spalata rana imediat cu apa si sapun sau apa ozigenata si impachetat degetul intr-un bandaj nou sau o carpa de bumbac foarte curata. cand se opreste sangele, se da jos bandajul si se schimba cu unul nou. Nu se foloseste degetul ala o bucata de vreme, pana rana se prinde.

| K0sti a răspuns:

O sa-ti creasca un morcov!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru K0sti):

De ce i ti bati joc? decît sa raspunzi aiurea, si la mișto, mai bine taci.

| K0sti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pai daca da morcovi pe razatoare, probabil ca are o varsta totusi...
Iar o asemenea intrebare de la o varsta in sus...
In plus nu cred ca e prima data cand se accidenteaza, asa ca ar putea face o comparatie...e atat de simplu!

| Fatamuntilor a răspuns:

Mai ma ranesc si eu cand dau morcov prin razatoare.Clatesc cu apa rece si pun un plasture mic pana se opreste sangerarea.

| Divy a răspuns:

NU, spală cu apă rece până nu mai curge sânge, nu se întâmplă nimic doar usturime până se reface.

| MarianaNiculescu a răspuns:

Nu. Poti sa pui apa rece peste si o sa-ti treaca.

| Bogdan549 a răspuns:

Depinde. Spre exemplu eu m-am taiat cu un cutit mai demult si m-am bandajat imediat si n-am patin nimic. Cel mai bine e sa verifice un medic care stie mai multe despre asta.

| Beutz a răspuns:

Nu,daca pui un servetel rece poate sa-ti treaca.Dar nu trebuie sa pui mana pe rana, s-ar putea sa se infecteze.

| xDragosel007 a răspuns (pentru Beutz):

Nu trebuie sa puna sare pe rana. big grin big grin big grin

| Beutz a răspuns (pentru xDragosel007):

Nu am spus sa puna sare...

| DevilNight01 a răspuns:

Nu da ca sa nu vina microbi (cand atingi alt ceva mai murdar) pune ceva sa acopere taietura (bandaj sau alt ceva) sa nu se infecteze intrand microbi mai ales ca te-ai taiat la deget (deci mana) si faci aproape totul din zi cu mana