| Florennce a întrebat:

Miercuri mă operez de apendicită cronică. Marţi seara mă internează. Ce o să se întâmple înainte? Dar după? Cum va decurge totul?
Mulţumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adycretzu a răspuns:

Salut, inainte de operatie nu vei manca vei avea doar perfuzie. Te va anestezia si vei adormi in 3 sec., cel putin mie asa mi s-a intamplat.
Cand te trezesti vei fi cam ametit si vei avea greata si vei incepe sa mananci cate putin.
Dupa doua trei zile vei fi recuperat dar un an doi nu vei avea voie sa sari, sa alergi sau sa faci sporturi.
Ce sa zic,, insanatosire grabnica''

2 răspunsuri:
| PunkyBrunette a răspuns:

Inainte nu ai voie sa mananci cateva ore bune... In sala de operatie te anesteziaza si o sa te trezesti cel mai probabil cand te scot de la reanimare ti te duc in salon. E amuzant cand te trezesti prima oara pentru ca o sa te simti ca si cum ai fi drogat si o sa spui tot felul de chestii ciudate laughing Dupa ce iesi din starea aia o sa fii ametit si o sa ai greturi cel mai probabil. Si o sa mergi ciudat initial pentru ca nu o sa poti sa stai drept... O sa te tina in spital in jur de 3 zile si dupa o sa trebuiasca sa tii un regim destul de retrictiv si nu o sa ai voie sa faci deloc sport o luna( nici macar sa ridici obiecte grele). Dupa 7 zile( sau ceva de genul) o sa trebuiasca sa mergi sa iti scoata atele( dar stai calm, nu doare). Dupa 2-3 luni o sa fii in stare perfecta si o sa poti sa faci si sport si tot ce vrei.

| russian1995 a răspuns:

O sa fie simplu! Te cheama in sala de operatie te anesteziaza in 15 minute te opereaza apoi dupa cteva ore poti pleca acasa!