| Standaria368 a întrebat:

Buna seara mi-am dat din greseala cu un parfum in ochi si de abia am fost la un oftamolog si e imflamabil si imi e frica, m-am frecat cu apa multa si inca ma ustura, ce fac? Am 11 ani si imi e frica ca sunt de pe contul mamei

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vrei sa spui ca s-au inflamat ochii. Spala-te bine cu apa si iti va trece in 2-3 zile.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Spala te cu apa pe față si clateste ti bine ochii si iti revii

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca ai clatit zona cu apa e suficient, urmeaza sa vezi ce se intampla mai departe. Vorbeste cu mama ta daca maine inca te ustura si vezi roseata sau altele, astfel incat sa mergeti la medic.Cel mai probabil e doar o iritatie si vei supravietui, nu-ti fa griji. Nu este nici primul si nici ultimul incident de acest fel https://www.tpu.ro/......m-spreiat/

Nu e nevoie sa freci in astfel de cazuri, ci doar sa dai cu apa din abundenta. Ochii sunt destul de sensibili, deci nu trebuie sa aplici forta cu mana. Poti citi aici https://www.antena3.ro/......11902.html

Data viitoare nu te mai juca cu parfumurile, poate fi periculos.

| sammie a răspuns:

Dati cu apa si lasa ochiul inchis cateva minute sa vezi daca iti trece. Te poti tampona cu un servetel cu apa din cand in cand.