| xMoonlight a întrebat:

Azi cand m-am dat cu parfum din greseala am intors parfumul spre fata mea si m-am spreiat neintentionat in ochi. L-am inchis repede iar apoi am pus apa rece. Asta s-a intamplat acum de vreo 10 minute si ma ustura cand il tin deschis. Ce sa fac? Pot pati ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| costyn162 a răspuns:

Nu cred ca a fost o cantitate extrem de mare...Asa ca stai linistita, iti va trece usturimea.insa, pentru a evita sa te usture mai tare incearca, desi e greu, sa te freci cu mana la ochi... pune compresa cu apa rece si in cateva ore vei fii ok.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să te speli cu apă rece din abundență.
Dacă nu cedează mergi la oftalmologie pentru tratament de specialitate.
Sănătate.
Pa, pa.

| Lora a răspuns:

Spala-te in continuare cu apa rece o sa-ti treaca

| xMoonlight explică:

Multumesc tuturor.Problema este rezolvata.Am ascultat de sfatul vostru si acum totul e bine :* O noapte buna big hug

| Laura_2393 a răspuns:

Ti-ai iritat putin ochiul. Ai facut foarte bine ca te-ai sapalat cu apa. Incearca sa nu pui mana la ochi si cu timpul usturimea va disparea.

| Kiyy a răspuns:

Da cu multa apa rece si daca ai picaturi de ochii ar fi foarte bine sa iti pui. Daca durerea nu dispare intr'o zi sa te duci la doctor.

| marpey16 a răspuns:

Trebuie să te clăteşti repede cu foarte multă apă rece. De obicei nu păţeşti nimic, dar dacă durerea persistă ar trebui să mergi la doctor. Dacă te doare în continuare şi nu te duci la doctor există întradevăr riscul de a orbi.

| CrazySunshine a răspuns:

Pai depinde cat de mult ti-a intrat dar incearca sa te speli cu apa calda nu chiar fierbinte si dai foare bine si tine ochiul inchis vreo cinci min dupa aia deschidel si vezi daca te pai ustura asa tare si daca nu te mai mai ustura asa de tare atunci nu ai patit nimic iti trece imediat si daca te mai ustura iar... si dupa vreo juatate de ora cred ca ai patit ceva dar incerca si vezi nu cred ca e ceva sa petesti ceva

| GabrielaRawr a răspuns:

Nu stiu cel mai bine du-te la medic dar dati cu multa apa daca nu trece du-te neaparat la medic

| Birdy a răspuns:

AAA, nu...Doar ca trebuie sa-i tii inchisi vreo 30 de minute, si apoi poti sa-i deschizi linistita ca n-o sa te mai doara...De patit n-ai ce pati din asta