| Alrawan a întrebat:

Bună seara oameni frumoşi. Am o "întrebare". Fac volei de 7 ani şi acum aproximativ o lună şi ceva, a început să mă doară umărul, la început era mai ok, nu mă durea tare, şi puteam să atac, să servesc, se simţea doar puţin din când în când. După cam o săptămână a început să mă doară mai tare, mai ales când serveam, nu puteam să întind mâna de tot, mă durea prea tare, chiar dacă la încălzire întotdeauna încălzeam umărul destul de bine. Am fost la medicul de familie, şi mi-a spus că e o tendinită mică şi să mă dau cu un unguent şi să iau nurofen o săptămână, să fac repaus în timpu ăsta. Am făcut, dar nu mi-a trecut deloc. am fost la fizioterapie, am făcut 10 şedinţe, şi tot mă doare, nu simt nici o ameliorare. Când stau în pat câteodată mă apucă aşa durerea, sau la şcoală, sau când nu fac chiar nimic, sau când mişc mâna mai mult, şi mă doare şi în spatele umărului gen acum. Fata de la fizioterapie a spus că aparatele alea îşi fac efectul încă 2 săptămâni, dar cred că ar fi trebuit să îşi facă măcar puţin deja, în timp ce le făceam. Am căutat pe internet despre tendinită, dar la mine nu e umflat, şi nici inflamat, şi nu e aşa sensibil la atingere, dar mă ia aşa o durere dintr-o dată şi e groaznic. Am jucat puţin volei la ora de sport la şcoală, şi m-a durut. Şi acum cum încep campionatele, nu îmi prea arde să stau acasă pentru o prostie. Ce să mai fac să îmi treacă? Chiar nu am nici o idee. Mulţumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Eu am avut asa ceva:
http://en.wikipedia.org/wiki/Brachial_plexus_injury
Ma dureau foarte rau umarul, antebratul si zona omoplatului si, ca si la tine, nu depindea de atingere. Prin fizioterapie durerea se domolea pentru 4-6 ore. Mi s-a spus ca nu au ce sa faca si ca trebuie sa astept sa treaca de la sine (locuiesc in Canada). In cazul meu toata minunea asta a durat cam 4 luni.
Sper sa nu ai aceeasi problema :(

| Alrawan explică (pentru SkyPilot):

De aproape o oră mă doare într-una aproape, şi acum 2 minute m-a luat şi spre gât durerea, e prima dată când se întâmplă. E ca un fel de înţepătură, ce căcat.

| SkyPilot a răspuns (pentru Alrawan):

Daca ai ce am avut eu, pe romaneste este o inflamatie a nervului acolo unde iese din coloana. La mine a fost C5-C6. Diagnosticul mi l-a pus practic fizioterapistul dupa ce a vazut ce muschi ma dor atunci cand ii folosesc. Mi s-a dat Gabapentin dar nu mi-a folosit la nimic. Mai trecea din durere cu comprese calde si ceva gen Revulsin.

| helpme25 a răspuns:

Radiografie ai făcut? USG ca să îți vadă țesutul moale?

Deci, eu bănuesc că ai o suspecție la labrum glenoidal.(a sărit mîna)

Asta cu săritu în popor se zice. La un efort mare, labrumul putin, e de ajuns ca un virf de ac, sa se rupă și e rău.
Ai făcut fizioterapie e bine, dar trebuia sa pui mîna în gît, pentru vreo 14 zile, să faci pauza, eventual să admiisterzi local diclofenac. + foarte rău, a trebuit la ortoped-traumatolog să fugi.
90 % ca aceasta este, pentru că să fii fost mai simplu, trecea demult.