| petruvb31 a întrebat:

Bună seara. Oare suplimentele alimentare își fac efectul dacă bei o bere sau un pahar cu vin în decursul zilei? Sau, apar reacții adverse și la aceste suplimente medicamentoase, la interacțiunea lor cu băuturile alcoolice? Despre medicamente și antibiotice știu clar că nu e voie combinația asta, dar vreau să știu despre suplimentele alimentare. Suplimentul ce-l iau acum este alanerv.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Unele suplimente alimentare sunt anulate de alcool!
Ideal este sa nu bei alcool zilnic, ci ocazional, odata pe luna sau la vreo petrecere, fiindca alcoolul baut zilnic afecteaza sistemul imunitar scazandu-l!

Alanervul - este un supliment cu rol antioxidant care protejeaza celulele sistemul nervos, iar daca tu consumi alcool care este contraindicat sistemului nervos, una pe alta sunt anulate si boala evolueaza.

"What is ALAnerv used for?
Food supplement with antioxidant effect on free radicals, with action on cell trophism and helps protect the nervous cells".

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt probleme.

| relian a răspuns:

Ce legatura au supliomente ce spui cu bauatul unei beri sau a vinului nu vad.
Poti lua si medicamente si sa bei vin sau bere.Cind exista restricatii, fi sigur ca scrie pe produs, a nu se consuma alcool c it timp se ia medicamentu X.
Daca nu scrie nimic de genul asta, atunci poti bea linistit.Eu beau un vin si daca iau antibiotice,nu are nici o treaba antibioticul cu vinul sau cu berea.
Ce am auzit ca ar fi si ceva antibiotice la care nu trebuie sa bei alcool deloc,dar nu am vazut,toate antibioticile ce le stiu nu spune sa nu bei alcool.

Bine daca bei sa cazi mort,atunci e alta poveste laughing desi nici in cazul ala nu cred ca alcoolul anuleaza efectul unui medicament.

Deci ce stii tu clar este total gresit,stii iti zic eu de unde, stii de la radio sant, ca asa tiau zis nu stiu ce persoane.
Ca sa stii clar du-te ia un antibiotic, citeste intructiunile si daca acolo spune sa nu bei al; cool deloc atunci o sa stii clar.

Deci ce suplimente iei tu poti sa bei nu o bere, poti sa bei un butoi si nu anuleaza nimic, garantat.

Nu stiu de unde au oamenii ideea asta sau cine lea implantato in minte ca nu ai voie sa bei alcool daca iei nu stiu ce pilule sau cum e la tine suplimente.

Pai asa nici daca maninci9 nu ar trebuie sa bei pentru ca se anuleaza mincarea laughing nu mai extrage oprganismul nimci din mincare laughing voi va auziti ce spuneti oare?

Nu te mai lua dupa zvonurisi zvonaci, citeste instructiunile si contraindicatiile unui medicament, aliment etc, aia e tot.

| ZiKDavidZiK a răspuns (pentru relian):

Mama cat ai scris sa moara gibilan

| MotanulAlbastru a răspuns:

Suplimentele sunt vitamine. E ca și cum ai întreba dacă poți mânca un măr daca ai băut vin. Până la urmă toate au prospecte, citeste-le dacă ai dubii. Dar astea nu sunt pastile serioase care sa îți distrugă ficatul daca le combini.

| Momentan a răspuns:

Nu are legătură. Poți citi prospectul. Dar nu știm noi ce aveți, deci puteți întreba și medicul.