| alinaa765 a întrebat:

Buna seara!
Patesc o chestie ft ciudata. Cand stau in picioare si imi rotesc trunchiul sau misc umerii si respir, am dureri mari in piept si un sunet foarte ciudat, daca fac mai mult de 15 secunde incontinuu simt ca ma sufoc si ca nu am aer. Este un sunet asemanator celui de calcat in zapada proaspata. Mentionez ca am si astm dar este tinut sub control. Ce poate fi? Am sa merg la doctor daca pana reusesc sa ajung as vrea sa stiu ce ar putea fi. Imi face multe griji acest sunet si aceasta lipsa de aer

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa mergi la un control medical, ca astmul ala nu-i sub control atata vreme cat scoti sunte ciudate din plamani si simti ca te sufoci.
Noi nu stim care-i situatia ta reala si cat este de grava, asadar nu avem cum sa-ti dam noi informatie aici, mai ales ca NU avem medici pe acest forum.

| ioana748 a răspuns:

Astmul este vinovat.

| alinaa765 explică (pentru ioana748):

Aveti si dvs astm?

| ioana748 a răspuns (pentru alinaa765):

Da, am

| alinaa765 explică (pentru ioana748):

Si aveti si dvs aceste fosnituri? Fix cand stau in picioare si imi misc in ritm vioi umerii de exemplu cand dansez, am un deranj in piept si iese un sunet ciudat, care daca fac prea mult ma sufoaca.Ati experimentat vreodata?

| ioana748 a răspuns (pentru alinaa765):

La mine se intampla cand stau intinsa. Stiu sunetul respectiv. Ideea este ca poate fi si atac de panica. Adica simptomele seamana. Mai nasol cand le ai pe amandoua.Acum cu vanturile acestea si schimbarea de anotimp astmul isi face de cap, mai ales la efort. Trebuie sa te linistesti in momentele respective si sa nu intri in panica. Poti incerca sa iei un Sedatif PC, il dizolvi sub limba, te mai linisteste. Apoi, banuiesc ca ai sprayul de astm dupa tine. Eu incerc sa folosesc acel spay destul de rar caci nu vreau sa invat creierul cu salbutamolul.