| vmalex21 a întrebat:

Bună Seara.Saptamana următoare urmează sa mi se extragă un molar și sa fie înlocuit cu un implant? Este dureroasa inserarea acelui șurub metalic? Are cineva implant dentar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu doare absolut deloc, fiindca totul se face sub anestezie!
Da, eu am impanturi dentare si vorbesc din experinta.
Dupa procedura, ti se va umfla un pic falca, in zona unde s-a facit procedura, pentru 2-3 zile, dar nu vei avea dureri, doar o jena locala.

| vmalex21 explică (pentru Violleta2022):

As putea sa te întreb cum se simt noii dintisori pe implanturi? Se vede ca sunt dintisori pusi? Și tu le-ai avut implantate imediat după extractie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru vmalex21):

Implanturile dentare le-am avut cam la 6 luni dupa extractie, nu imediat, asta a fost sfatul medicului de aici, care mi-a facut si implanturile. Procesul a fost mai lung pentru ca aveam o masea lipsa unde se retrasese gingia mai mult, de aceea dupa prima operatie de implantare a metalul in gingie a durat 2 luni sa se constate daca creste sau nu osul si apoi s-a trecut la partea a doua, unde au schimbat capacelele de metal ale implantului si m-au mai lasat 3 luni dupa care s-au pus dintisorii finali, care au fost perfect la culoare si forma cu dintii mei originali, fiind imposibil sa stii care-i implant si care-s naturali.
Sunt cativa ani de atunci dar ma simt minunat cu ei.
Am uitat sa-ti spun, implanuturile dentare le-am facut in Australia, nu in tara, dar sunt convinsa ca exista si acolo aparatura buna si stomatologi buni care-s capabili sa faca acest lucru, pe bani putini, comparat cu occidentul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Efectiv operatiunea in sine nu te va durea. insa vor aparea dureri mici dupa extractie si dupa implant ca mna, a fost o mica trauma acolo

| dullcat a răspuns:

Buna.Stai linistit, ti se face anestezie si nu simti nimic in timpul procedurii, dar daca nu ma crezi :

https://www.youtube.com/watch?v=QHSXCrR99xk

https://www.youtube.com/watch?v=Uc88nXV6jf8

E un pic amuzant cum toata lumea intreaba de durere, de parca am fi in filmele horror.:))

| relian a răspuns:

Nu te doare atunci, pentru ca iti face anestezie, te adoarme, nu simți nimic. Dupa, cand pleci acasă, ți se da antibiotic și pilule de durere, așa ca no sa te doară. O sa se inflameze în schimb, undeva primele zile, 2-3 zile, o sa observi ca o sa se tot inflameze. Nu te speria, e normal, doar sa urmărești cit se umfla și după aproximativ doua zile, ar trebuie sa se oprească din umflat, apoi sa inceapta sa dea înapoi.

Doar dacă vezi ca și după 3 zile continua sa se umfle, atunci nu-i de bine, trebuie sa suni dentistu. Eu iti spun ce se întîmplă, sau posibile situații, nu te speria, la unele persoane se poate sa nici sa nu se inflameze, depinde de organism.
Cel mai mult la femei se întîmplă, se și învinețește, la bărbați doar se inflamează.

Eu am făcut 5 implanturi, așa ca am experiență, dar depinde și de meseriaș. Eu am făcut la un Periodontic, este specialist în așa ceva, mi-a dat cu 2 zile înainte, sa încep antibiotic, o zi înainte, sa încep ceva pilule de durere, apoi acasă, dacă durerea e mare, mi-a dat alte pilule de durere mai puternice, dar niciodată nu am fost nevoit sa le iau pe astea.

Alceva, o sa simti discomfort, dar asta e, trece, in rest sa fii atent la umflare din ziua cand ți se face lucrarea 2 max 3 zile trebuie sa se umfle, apoi sa se oprească sin următoarele zile sa dea înapoi.

Legat de implant, conteza 2 chestii, meseriașul și materialul folosit. Știu, unii zic ca toate îs din titan, așa este, doar caș branduri multe, pe calități, unele ieftine, așa cum e la mașini, cumperi Dacia este ieftină, cumperi Mercedes e scump, așa și la implant, contează calitatea, cum este lucrat etc.

Dar si meseriasu, ca degeaba ai tu Ferari dacă șoferul este slab.

Ce tine de meserias, este si ce anume face.Meseriasul ce spun ca mia făcut mie, o spus cam așa. La orice extracție trebuie făcut os, adică gref de os, de ce? Rădăcina naturala a unui dinte, este mult mai mare decat implantul, șuruburile ala ce iti bage în os.Deci acolo rămâne o denivelare, care ar trebuie umplută cu os, pentru ca osul nu se mai reface la loc, decat prin grefa.

Dentistii care fac implant, pentru ca sunt si din ei care fac, nu face grefa de os, ca nu se pricep, așa ca o sa iti zica ca nu-i nevoie, sa nu te piardă de client, așa fac toți.

Poate sa facă extracție de dinte, în același timp sa pună și implant și os în jurul lui, depinde de situație.Is căzuri cand specialistul considera după extracție sa pună os, apoi sa aștepți vreo 3 luni și după implantul.Cum am zis depinde de situatie.

A făcut sora mea implant în Italia, brandu cel mai bun din lume, Strauman Roxolid, o costat mai putin ca la mine în America, eram cam nedumerit, pentru ca acolo e mai scump.
Am stat si m-am gandit si interb, dar os ti-a pus? Ce os, despre ce vorbesc? Zic de aia ai ieșit mai ieftin ca nu ti-a facut gref de os
Sa dus înapoi la ala si lo intrebat.Ba, tu nu trebuia sa îmi pui și os? Ala fiind dentist, zice, ar fi trebuit, dar a mers și așa fără.
sora mea zice, pai si de ce nu ai pus, eu plateam? Zice, eu nu stiu sa pun os, trebuie sa te trimit la specialist atunci tu ai fi făcut acolo tot si eu te pierdeam de client laughing i-a zis direct în fata, niște tâlhari.

De aia e bun sa te informezi, pentru ca tu platesti is banii tai, poti inreba orice, aia îs la dispoziția ta.Si eu am vrut sa vin în RO sa fac, am întrebat de prețuri, de materiale, de grefe de os etc, mi-au raspuns online, mi-a dat pret si tot, dar nu am fost mulțumit ce foloseau și plus la mine o fost nevoie la unu sa fac și refacere de sinus.

Plus ca eu am garantie pe viață, restul dau garanție Max 3 ani.

Deci înainte sa faci ceva, informeaza-te bine, sa știi ce sa intrebi, sa știi ce sa le ceri, ori de citi bani ai, pentru ca și asta contează f mult, degeaba vrei tu racheta, dacă ai bani doar de o parașută laughing totu tine de bani.

Dacă ai întrebări și te pot ajuta spune.