| BushidoKode a întrebat:

Buna seara sau dimineața ( ora 03:42 ).
Am nevoie de puțin ajutor.
Dacă știți anumite diete, ce este ok și ce nu este, înțelegeți voi happy.
Am vârsta de 17 ani, 1.75 înălțime și 100+ kg.
Încă voi creste in înălțime nu?
Și as vrea sa ajung undeva la un ideal de 70-75 kg. Dacă ma puteți ajuta cu anumite sfaturi ce ar trebui sa fac / sa nu fac.
Mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Salut. Trebuie sa umbli la felul alimentatiei si la cantitatea de mancare.
Fara paine, fara dulce, fara cafea, iar portiile reduse la jumatate.
Nu mananci intre mesele principale si nu mai tarziu de 7 seara.
Hidrateaza-te corect si ia masurile de mai sus, si cu siguranta vei vedea rezultate.
Exercitiile fizice nu sunt obligatorii. Doar efortul cotidian, depus prin treburi casnice.
Stiu perfect prin ce treci. Am avut 122 kg. Acum am 105.
N-am pocnit din degete ca sa se intample asta.
Ai nevoie de timp, rabdare, implicare si multa vointa.
Inceputul e greu. Pe urma te obisnuiesti.

| BushidoKode explică (pentru dannyel86):

Mulțumesc pentru răspuns! Scuze ca întreb, la ce vârsta ai avut 122kg?
Stau prost cu Alimentația din cauza lipsei de timp. și cu metabolismul la fel. arderile sunt foarte lente, ceva gen dacă beau un pahar de cola, arderile nu fac fata și asimilez tot.

| dannyel86 a răspuns (pentru BushidoKode):

Hidratarea se face cu apa si cu fructe, nu cu sucuri.
Cand consum carnuri, mananc si un mar, ca sa ajute la digestie.
Trebuie sa inveti organismul sa accepte ritmul dietei.
Cand simti ca ti-e foame, bei apa, dar nu sari peste mesele principale.
La 27-28 de ani am avut 122. Am slabit, iar m-am ingrasat (pentru ca nu ma tineam strict de regim),
dar am spus "Stop! Asa nu mai merge!" si acum am 105. Pe mine painea ma omoara. happy

| BushidoKode explică (pentru dannyel86):

Nu ma refer la hidratare cu sucuri, ma refer când ies in oraș, sau in cluburi cu prietenii, și ieșim la un suc. La asta ma refer. As putea spune ca (,) consum 1.5L, poate chiar 2L de apa pe zi

| tickey a răspuns:

De crescut in inaltime, nu stiu sigur. Dar in legatura cu slabitul pot sa iti dau niste sfaturi.
1. Scoate painea definitiv din alimentatie.
2. Incepe sa faci miscare. Putin la inceput si in timp cresti intensitatea si tipul de exercitii.
3. Cand tie sete, nu bea suc, bea apa. Incearca sa ai o alimentatie cat mai echilibrata. Nu manca o portie mai mare decat pumnul tau.
4. Incearca sa iti reglezi somnul. Bagate la somn mai devreme ca sa te trezesti mai devreme si o sa vezi ca o sa te simti mai bine.
5. Daca esti fumator, incearca sa scazi numarul de tigari sau scade nicotina. Adica treci pe niste tigari mai slabe. Dupa ce te obisnuiesti cu ele, scazi numarul de tigari sau din nou nicotina. Si o sa ajungi in timp sa fumezi tigari cu nicotina 1 si atunci o sa poti sa te lasi cel mai usor.

Sa ai un weekend placut.

| BushidoKode explică (pentru tickey):

Mulțumesc pentru răspuns, nu sunt fumător, poate câteva fumuri sau o tigara la o luna, așa. la "caterinca", din cauza anturajului. Cu somnul nu sunt Ok. Ajung acasă la ore foarte târzii, din cauza muncii, de aici și senzație de oboseala și moleșeală, ma culc la ore târzii când ajung acasă, ma trezesc devreme ca sa merg la liceu și de la liceu, merg la munca. De aceea stau prost și cu mesele și alimentația.