| numesiprenume0 a întrebat:

Bună seara! Scriu aici ca și pacient la oftalmologie. De mult timp mi-au apărut doua punctulețe negre pe globul ocular, punctulețe pe care le observ din ce in ce mai des în imagine(privire).
De 2 luni lucrez într-un laborator unde îmi solicit vederea... Întrebările mele sunt următoarele: Aceste punctulețe sunt periculoase? Îmi pot continua activitatea daca îmi solicit vederea iar punctulețele apar mai des ca și timp și parcă s-au înmulțit?
După aceste două luni, pe lângă punctuletele negre am și ochii roșii, iar la mișcarea privirii, simt ochii de parcă nu ar avea aceleași viteza de reacție.
Am făcut controale periodice înainte să lucrez in acest domeniu, problemele nu erau foarte mari, am -0.25 și mi-au mai fost recomandate picături și vitamine. Dar acum acestea sunt degeaba, imaginea parca focalizandu-se din ce in ce mai greu.
Ce trebuie sa fac?
P.S. La oftalmolog am o programare peste două săptămâni, dar simt că nu mai rezist, de-aceea am nevoie de sfaturi.
Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cum ai putut neglija atata timp problemele de vedere?
Mergi URGENT la o consultatie oftalmologica (preferabil la o clinica specializata, dotata), altfel risti sa se agraveze situatia!

| nukeyly a răspuns:

Cand ai ochiii obositi sau pulseaza, dormi. Pictatul pe bob de orez 12 ore nu face bine, un specialist o sa iti confirme tot dupa consult.
In cel mai rau caz 2 puncte negre se pot reuni intr-un punct mai exact o micro gaura neagra ce in conditii ideale poate inghitii planeta dar asta e doar teoretic, deocamdata.