| Ariana131 a întrebat:

Bună seara, știe cineva cât costa operația de scoatere a amigdalelor? Știu ca nu este bine, dar am dureri insuportabile si sângerări.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu recomand scoaterea amigdalelor. Au rol de protectie pentru organism si se poate rezolva si altfel. Citeste: https://tscoldman.wordpress.com/......unica-mea/

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicul orl ist i ti va spune daca trebuie scoase sau nu, el te va trimitwe la chirurg sa le scoată, dar atentie in unele cazuri amigdalitele se pot reface cresc la loc, sunt cazuri rare dar sunt, si oricum cît timp esti racit/ă nu le scoate nimeni, i ti va da medicul Orlist antibiotic ca sa cedeze infectia, esti fată ce varsta ai? De obicei amigdaele se scot cand esti copil pe la 5 sau 6 ani cand organismul se reface mai repede decat la un adult.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru minori este gratis si se poate face cu trimitere de la medicul de familie la un medic ORL-ist din spital.

Pentru majori trebuie sa mergi la un consult ORL-ist intai si medicul de acolo iti va da trimitere la spital sau la o clinica privata si tot medicul iti poate spune cat costa operatia, in functie de procedura folosita.

| sierra1 a răspuns:

"am dureri insuportabile si sângerări"

și te-ai gândit tu că operatia de amigdale e cheia sănătății tale? Tocmai ce spunea un coleg mai sus: ce-ar fi să mergi la medic...

Răspuns utilizator avertizat
| Dandiiiiiiii a răspuns:

Ba este bine sa le scoti pentru ca sunt un focar de infectie.
Nu stiu cat costa. E bine sa intrebi la un spital privat. Acolo iti spun de la receptie.

| Muzaurbană a răspuns:

Operația de scoatere a amigdalelor e învechită și nu mai e recomandată, a fost înlocuită cu alte proceduri medicale.

| Ariana131 explică (pentru Muzaurbană):

Cum ar fi?

| Muzaurbană a răspuns (pentru Ariana131):

Cum ar fi să mergi la medic?