| Andrusk2 a întrebat:

Buna seara!
Sunt fata, am 16 ani si sunt mioapă de la vârsta de 11 ani.
Miopia o moștenesc de la mama mea.
Problema este, in prezent eu am dioptriile de -3, 25 drept si -3, 50 stâng.
Au cam avansat in 5 ani, mama are -6, 50 la ambii ochi in 32 de ani, eu am estimat ca voi avea cam pe la 20 de ani dioptria pe care o are mama mea.
Ce pot face sa încetinesc creșterea lor? Doctorul meu oftalmolog nu prea da detalii, decat face consultul si atat.
A facut cineva operație cu laser? Eu as vrea sa o fac însă am auzit unele zvonuri ca poti orbi sau iti poate reveni miopia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Un coleg de-al meu din liceu avea vreo -3-4 si el, s-a operat acum vreo 15 ani, vede perfect si in ziua de azi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Estimarile tale nu sunt neaparat bune, pentru ca miopia variaza in functie de varsta. De la 18 ani, deja iti poate incetini modul in care avanseaza.

Operatia o poti face doar cand nu ti se mai schimba deloc dioptriile, altfel o faci degeaba. Unii doctori zic ca pe la 25 de ani, altii la 30. Depinde.

Daca vrei sa scapi de ochelari si nici nu vrei sa astepti nu stiu cat pana la operatie, poti trece pe lentile de contact. Eu le port si n-am nicio problema.

| Sophieka a răspuns:

Of. Imi pare rau pentru situatia ta.

Trebuie sa cauti neaparat un doctor bun si compasional care isi face meseria pentru a ajuta oamenii, nu pentru a le lua banii.
Trebuie sa gasesti unul bun pentru tine si poate si pentru mama ta in tara, daca nu, incearca in strainatate, poate in Ungaria.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sophieka):

Ia mai da-i in spanac pe nenorocitii aia de unguri criminali! Colegul pe care il mentionasem mai sus s-a operat la turci. Si nu, nu a fost cu mult mai scump ca in tara, ci dimpotriva.

| Sophieka a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si de Turcia am auzit multe lucruri bune. Poate cauta si in Turcia de ce nu. Eu m-am gandit la ceva mai aproape. Sunt multi din zona mea care au ales Ungaria sau Cluj pentru a beneficia de ajutor medical de calitate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sophieka):

Si uite de aia sintem c**va Europei, ca le bagam bani in buzunar ungurilor care nu vor sa ne dea un criminal nenorocit pentru a ajunge unde merita! De citit si luat aminte - https://evz.ro/......mures.html

| dinaprilie a răspuns:

Peste ..nu..operatoa se poate face in conditii cat mai apropiate de ideale.

| Gligore2000 a răspuns:

Daca porti ochelarii, nu mai cresc dioptriile.
Mama ta probabil nu i-a purtat sau nu a avut corectia necesara.

| Andrusk2 explică (pentru Gligore2000):

Port si ochelari si lentile de contact, si mama mea la fel.