| z0rel a întrebat:

Am 14 ani si am 1.70m.Imi afecteaza cresterea daca o sa ma duc la sala? La sala o sa fac abdomene,alerg pe banda si o sa ridic greutati mici(nu o sa risic peste nivelul capului), etc.

9 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Daca vei face ceea ce ti-ai propus, totul va fi bine. In general cum spuneam, greutatile mari ridicate deasupra capului au un impact negativ asupra coloanei, ceea ce va duce la dureri de spate, probleme in crestere, etc.

| SiLaS a răspuns:

Oricum sa nu te astepti sa iti creasca muschii la varsta asta pentru ca nu o sa se intample.

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Ba dimpotrivă!

| dia456 a răspuns:

Dimpotriva, o sa ai musculatura puternica si o sa cresti.

| DavidMiron a răspuns:

Atata timp cat nu faci cu greutati mari, si nu ridici nimic deasupra capului, cred ca e totul ok.

Plus ca la varsta ta, n-ai de ce sa faci cu greutati mari, pentru ca nu cred ca vrei masa, ci vrei fibra.

Succes!

| SiLaS a răspuns (pentru DavidMiron):

laughingMuschiul este alcatuit din fibre.Te rog sa nu mai comentezi ca te faci singur de ras..plus ca la varsta lui nu are cum sa ii creasca muschii dar tu esti prea imbecil ca sa stii asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DavidMiron):

Serios? vrea "fibra"? masa e facuta DIN FIBRE.

CA de obicei, nu stii NIMIC dar comentezi!

Acum iar urmeaza sa-mi zici ceva de "marii culturisti", de care nu stii nimic, nu?

| xjocker a răspuns:

Nu iti afecteaza cresterea exercitile care la ai mentionat numai sa nu faci la picioare muschi la presa de exemplu pentru ca iti afecteaza cresterea la picioare.

| Alyntutza a răspuns:

Din contra te vei inalta.Verisorul meu este foarte inalt datorita faptului ca a facut mult sport!