| laur12 a întrebat:

Buna seara TPU! Am o masea care inainte nu aveam probleme cu ea, acum de vreo saptamana este sensibila la cald si rece si ma doare atunci cand mananc ceva rece sau cald. Ce poate avea? Fundawinkingbig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Andrewz a răspuns:

Poate o carie.Mai bine du-te la un control la dentist.

| ClaudiuBrasov a răspuns:

Daca maseaua este curata (adica necariata) si ai o sensibilitate acuta la ea, trebuie sa consulti imediat un medic stomatolog pentru ca cel mai probabil ai o infectie la gingie sau maseaua este cariata pe interior. Daca nu vei face ceva, maseaua ti se va sparge.

| ZuzuSweet a răspuns:

E posibil sa ai o carie... Poate pentru ca ai mancat ceva foarte rece sau foarte cald. Nu trebuie sa pui rece cu cald in contact. sper ca te-am ajutat Funda?

| Alinaisv a răspuns:

Pai, daca ai baut multe bauturi acidulate, iti distrugi smaltul, si te doare daca mananci rece sau cald, pentru ca mancarea ajunge direct la dentina, care are legatura cu nervul... big grin Incearca Parodontax sau Colgate Pro Relief... eu am parodontax si nu mai am probleme de genul. happy

| AndreiRoxx a răspuns:

Probabil ca maseaua ta este pe cale sa cada.Este de lapte? Daca da, atunci iti sugerez sa consulti medicul dentist si fereste-te sa o atingi. Mult noroc happy

| IliiiSmilee a răspuns:

Poate avea o carie, mai mult ca sigur. Mergi la dentist si se va rezolva totul. happy