| aiurea231223 a întrebat:

Buna seara TPU, am si eu o intrebare destul de serioasa. Asta noapte mama a cazut pe scari si s-a lovit la piciorul stang. Avea doar o mica vanataie nu se umflase aproape deloc, ce parea mai grav era cuticula de la degetul mare ce era julita si curgea sange. Ea se tot plangea, dar fiind tarziu, azi avand toti o zi lunga si grea am stat cam 1 ora cu ea dupa care am incercat sa o linistim si am trimis-o in pat. Azi dimineata piciorul ei era la fel, singurul lucru ce il mai remarcase era ca nu putea sa isi miste degetele, sau dupa cum ziceam noi ca e prea sensibila si nu incearca.Dar pb a fost cand am ajuns acasa, acum o jumatate de ora, cand i-am vazut piciorul m-am ingrijorat. Se invinetise de la degetul mare in jos pe laba piciorului, nu se umflase ramasese la fel ca ieri, dar i sa intarit urat piciorul, ii foarte fierbinte si mi se pare ca tot continua sa se invineteasca. Maine am trimis-o la medic, dar nu vrea sa mearga. Va merge de dimineata oricum, obligatoriulaughing Dar pana atunci as vrea sa stiu daca a avut cineva parte de asa ceva, daca a vazut sau a suferit de ceva de genul. Stie cineva ce ar putea fi? Sau cu ce ar putea semana, ca sa stim fara radiografie cam greu. Imi poate spune cineva daca simptomele astea ii sunt cunoscute?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| claudica2703 a răspuns:

Un sfat ca si cunoscator, nu faceti nimic piciorului pana ajungeti la medic. Cu atat mai putin gheata sau ceva. Lasati piciorul cat mai liber, mai ales daca se umfla.

4 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Luxatie,sau entorsa, sau mai rau rupere de tendoane.dar medicul este cel mai in stare sa dea o solutie. pune-i gheata la picior.sanatate.

| neutrino a răspuns:

Maine ai trimis-o la medic si nu a vrut sa mearga? Fara radiografie nimeni nu-ti va putea spune adevarul! Urgent la... Urgente!

| claudica2703 a răspuns:

E posibil sa isi fi fracturat vreun deget, chiar daca nu o doare acum.

| aiurea231223 explică (pentru claudica2703):

O doare, dar nu s-a umflat decat foarte putin. Noi nici nu am crezut ca o doare, pentru ca ea si asa e sensibila si nu face fata durerii in general.