| Lupisorand a întrebat:

Buna seara TPU sunt baiat am 15 ani si acum o saptamana si ceva am fost la medicul de familie ca ma intepa burta in stanga si in dreapta jos si mi-a zis ca nu am apendicita ca sunt constipat si a dat sa iau sirop debridat si aproape am terminat siropul si de 2 zile a inceput iar cateva mici dureri in stanga si in dreapta dupa ce am mancat de sf gheorghe tocan si care la tava de oaia au ineput iar dureri mici in continuare ce sa fa mentionez ma duc la toaleta doar 2 zile pe saptamana atat ce sa fac? ajutati-ma va rog ce pot sa am sau dc au inceput iar durerile de ma inteapa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te rog sa te inroci sa citesti raspusnurile noastre, date acum 1 saptamana, la intrebarea asta!

Invata sa manaci sanatos si constipatia dispare.
Este jenant sa vii saptamanal sa ne intrebi ce sa iei ca sa elimini treaba mare, cand ti-am explicat ca trebuie sa mananci MULTE SUPE si CIORBE si sa bei 2 litri de apa pe zi!

https://www.tpu.ro/......doctor-si/

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ține regim! tongue
Evită grăsimile, prăjelile si băuturile acidulate (la modul serios, fără să trișezi). Și-apoi, vezi cum te simți! Mănâncă supe, ciorbite, fructe, bea multe lichide (apă. ceaiuri, sucuri naturale)
Dacă i-ai spus medicului de familie că ai doar două ieșiri, săptămânal, normal că omul ți-a prescris ceva, pentru tulburarile tranzitului gastrointestinal.
In fiecare seara si dimineață. fă-ți singur un masaj abdominal, in sens rotativ, câteva minute.
https://jolette.ro/ghid-masaj/masajul-abdominal/

| Zuzu1991 a răspuns:

Fructe, legume (nu leguminoase) si lichide multe si laxative naturiste de gen sanalax
sau mers din nou la medic