| SamsungElectronics a întrebat:

Bună seara tuturor.

Am o problema, am 20 de ani și când am mers pe strada a început dintr-o data inima sa îmi bata puternic și când am ajuns acasă am avut 164 bătăile inimii, dureri în piept nu am avut sau amețeli sau ceva simptom, doar mi-a batut inima foarte tare și am fost speriat și am tremurat un pic, ma tem să nu fac atac de cord sau preinfarct.

Oare as fi putut sa am atac de bunica? Am luat taxi ca nu am mai putut merge pe jos, m-am temut foarte tare sa nu pățesc ceva, când am ajuns acasă am luat ceva pastilă și am băut apa și am fost un pic galben la fata, dar acum sunt bine, bătăile inimii sunt 80.

Ma tem să nu fac atacat de cord sau preinfarct crying.

Oare ce a putut fi?

Mulțumesc

Acum sunt bine, dar sunt speriat crying.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai avut atac de... sperietura. happy
Pulsul nu avea cum sa fie 164, fiindca ar insemna mai mult de 2.5 batai in fiecare secunda.
Eu cred ca ai numarat /masurat gresit pulsul, fiind panicat.

Totusi, daca se mai repeta o asemenea stare, mergi la un medic sau cheama salvarea, sa se faca un EKG!

| sierra1 a răspuns:

"am avut 164 bătăile inima. Oare ce a putut fi?"

ai depus efort intens deci e firesc

| RaduRobertRO a răspuns:

Atac de bunica nu ai cu siguranta, mergi la medic. Nu se trateaza nici atac de panica pe internet. Pot fi si alte probleme mai grave. Nu faci nici atac de cord si nici preinfarct, ai doar 20 de ani.

| Anonim430 a răspuns:

Deși este improbabil atacul de cord sau preinfarct la vârsta ta, cel mai bine ar fi să consulți un medic