Întrebare recomandată | Ea12345 a întrebat:

Buna seara tuturor.
De o luna de zile ma confrunt cu o mica problema, care ma cam enerveaza de o saptamana. Noptile mele sunt foarte,, pline", in sensul ca am tot felul de vise ciudate. Daca ziua vad ceva, noaptea visez acel ceva intr-un context cu totul si cu totul aiurea. Mai pe scurt, mintea mea se plictiseste ingrozitor si naste tot felul de scenarii.
Intrebarea mea: cum pot dormi si eu linistita, fara sa visez ceva macar o noapte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteAndProud14 a răspuns:

Heh, ce fain de tine, eu am niste vise asa de plictisitoare... cred ca in vis as adormi de la plictiseala.
Faza e ca esti intr-o perioada cand subconstientul tau inregistreaza mai multe, asta nu stiu de ce...
Dar poti incerca sa iei o pauza de la TV, filme si tot ce e miscator sa zic asa...

| Ea12345 explică (pentru WhiteAndProud14):

Cred ca ar fi si de la filme. seara ma uit la 2-3 episoade din serialele pe care le urmaresc. Am luat un ceai la recomandarea cuiva care se spune ca ar da un somn mai linistit. Sper sa mearga. big grin

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Gandeste-te la ceva frumos

| Liviu a răspuns:

Poate vi vreun semn, la mine e clar, cand am vise se intampla ceva
Norocu meu e ca visez rar, si cand visez casc ochii in 4, uneori se intampla unele probleme micute,gen vreo cearta aprinsa, vreo bataie, un scandalhappy de obicei sunt atent la vise, mai ales cand e vorba de familia mea.
In schimb norocu meu ca nu am vise des, si cand am... laughing e aiurea trebuie sa stau sa le descifrez.

| Ea12345 explică (pentru Liviu):

Si mie mi se mai intampla. de exemplu visez o persoana cae-mi este ruda pe care-o vad foarte rar si a doua zi ne intalnim. happy

| Kodokuna a răspuns:

E imposibil sa dormi fara sa visezi. Chiar daca dimineata spui ca nu ai visat nimic, de fapt s-a intamplat dar nu-ti amintesti. Si-apoi, genul de vise pe care le ai tu le are majoritatea lumii: mintea ta transpune lucrurile din memoria ta recenta in alte situatii, in vise...Nu prea cred ca poti scapa de ele.Incearca totusi sa fii mai relaxata, sa fii mai puternica in fata problemelor, sa scapi de stres, e posibil ca in modul asta visele tale sa fie mai..."libere".
*cuvinte frumoase pentru robotel*
*din nou*
*si din nou*
Bai robotel, daca scriam o poezie si aveam nevoie de puncte de suspensie la fiecare vers, ce ma faceam?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Poate nu eşti destul de obosită...

Şi acum, lăsând gluma la o parte, cred că NU ar trebui să dai aşa mare importanţă celor văzute/întâmplate peste zi, iar seara ( în momentul în care te pui să te culci ) să te gângeşti la ceva plăcut ( sau la o persoană dragă )...

Eventual, uneori, chiar şi o rugăciune face "minuni"!

Şi, pentru că tot suntem în postul Crăciunului, ar fi BINE dacă ai merge la biserică pentru o împărtăşanie şi cuminecare - şi asta ajută la "liniştea" sufletească ( şi, implicit, la un somn odihnitor ).

Toate cele bune.

| Criiistinutsa a răspuns:

Incearca seara sa te gandesti la ceva frumos happy!

| ralucutzica a răspuns:

Incearca ca inainte de culcare sa iei putin aier, gandeste pozitiv si nu uita nu sta prea mult cu ochii in televizor la tot felul de filme, sau chiar PC.

| KagomeSan a răspuns:

Este o tehnica numita MEDITATIE. In aceasta tehnica este vorba de adica in fine se parctica asa, cu materialele:
-o lumanare
-o bricheta, un brichit ceva de aprins...
-trebuie sa pui lumanarea undeva pe langa tine aprinsa si sa te uiti atent la ea... sa te uit atent atent foarte atent... in acel moment mintea ta se concentreaz ape flacara si iti goleste practic mintea. te linisteste si simti intr-un fel ca plutesti. daca mintea ta devine foarte relaxata se poate chiar sa devii foarte obosita si sa vrei sa dormi sau chiar sa adormi! Daca faci asta inainte sa te culci sunt sigura ca vei reusi sa adormi linistita si sa adormi aanc si bine happy Sper ca te-am ajutat happy Imi pare rau ca am ajuns asa tarziu si s-a dat deja funda sad