| anonim_4396 a întrebat:

Salut am 15 ani si mama ma snopeste in bataie mereu. Am venit la scoala si profesorii m-au intrebat de ce am ochiul vanat dar nu le-am spus. Ce sa fac? Ma bate din orice. I-a lantu de la caine si da cu el in mine.

13 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Daca i adevarat tot ce spui Suna de urgenta la 112 ok? si spune-le si lor ce ti se intampla daca nu, nu te mai amuza!

| Fatamuntilor a răspuns:

Cu toate ca nu sunt de acord cu bataia, dar poate are motive. POATE mama ta are probleme de sanatate mintala si nu stie ce face.
In alta ordine de idei inainte de suna la Politie sau Protectia Copilului vorbeste mai intai cu cineva apropiat ( bunici, matusa, tatal tau) despre probemele tale.

| Elvina a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa o denunti la politie. Ar trebui sa fie decazuta din drepturile parintesti,

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Daca situatia pe care ai descris-o este reala, te invitam sa iei legatura cu noi. Vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| HellGirl666 a răspuns:

Bună.
Este foarte grav ceea ce spui tu. Nu-ți fie frică să le împărtășești celor din jur problemele tale. Spune-le profesorilor adevărul și ia măsuri.
Poți suna la 112 sau la Telefonul Copilului. 116 111. http://www.telefonulcopilului.ro/

Răspuns utilizator avertizat
| VreauSaRad a răspuns:

Apara-te,zile bunicilor, zi la scoala profesoarei in particular, bafta multa cu asta

| pHoNnNe a răspuns:

Du-te la politie, la o persoana matura, care poate lua masuri.

| Auroree a răspuns:

Auzi daca ai 15 ani ptoi riposta pustiule. pana la urma e o femeie. nu da in ea ca este mama ta dar te poti apara foarte usor. daca suni la politie si mai ai vreo ruda / parinte " intreg la minte" ( dupa cum spui tu ) te va da in custodia lor. in caz contrar vei ajunge in plasament

| Dxpro a răspuns:

Schimba lantul la caine!
Lasand gluma d'oparte chiar daca tie ti se intampla sau nu, sunt altii carora vanataile sunt reale.
112 apel gratuit.
-Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului
- Telefonul Copilului 0800 8 200 200

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns (pentru Dxpro):

Buna Dxpro,

Numarul de telefon 0800 8 200 200 a fost inlocuit cu numarul unic European 116 111 inca din anul 2008, gestionat tot de Asociatia Telefonul Copilului.

Asadar, contactati Telefonul Copilului 116 111 (fara prefix) apelabil gratuit din retelele Romatelecom si Cosmote si disponibil de luni pana duminica in intervalul 08.00 - 00.00.

Cu prietenie!
Asociatia Telefonul Copilului
116 111
www.telefonulcopilului.ro

| Dxpro a răspuns (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Va multumim pentru update. Si va urez cat mai putine cazuri neplacute.

| Rocker12 a răspuns:

Stiu cum e si pe mine m-a batut tata acum un an cu cureaua pentru ca aveam birou murdar, cel mai bine e sa nu o bagi in seama sau sa vorbesti cu ea.