| AlexSalling a întrebat:

Va rog, nu glumesc. Este ora 4 dimineata si mi-e frica sa ma culc ca pot sa nu ma mai trezesc. Ce m-i s-a intamplat? ieri (28 Martie) am fost plecat cu treburi toata ziua si seara stateam cu mama mea si bunica mea in bucatarie. Le aratam ceva la mine pe laptop si deodata, am vazut pe mobila de langa aragaz o goanga, un gandac de bucatarie. M-am intins sa-l dau cu mana jos de pe mobila si in degetul meu inelar de la mana dreapta, sub unghie, mi-a intrat o aschie destul de mare de lemn. Toata unghia s-a facut rosie si le-am zis ca ma doare rau. Dupa m-am dus in camera mea repede, am luat o sticla de spirt (Mona) pe care chiar o cumparasem acum 6 zile, si mi-am bagat degetul in ea. M-am intors in bucatarie, mama mea si bunica mea se uitau la mine si pe laptop si vorbeau si cu mine in acelasi timp. Dupa vreo 10 secunde de a-mi tine degetul in spirt, am simtit ca ma doare prea tare si l-am scos din spirt si l-am bagat sub jetul de apa rece. Cand am facut asta toata vederea m-i sa incetosat si imi simteam pulsul in deget. Totle spuneam ca ma doare ca *****, si bunica mea mi-a spus ca "vai, cum va plangeti voi barbati". Dupa aia am lesinat dar nu mi-am dat seama. Pur si simplu intr-o secunda vorbeam normal cu ele si am simtit doar ca clipesc si le auzeam tipand. M-au dus in camera, tatal meu s-a trezit, a zis sa mergem l-a spital dar mi-am revenit. Inca simt o durere si am asta ca m-i s-ar fi infectat. Ma simt ciudat, parca imi vine sa tremur si au trecut deja 5 ore. Tra sa zic ca dupa ce mi-a intrat aschia aceea, am scos-o cu dintii intr-o secunda, dupa a iesit sangele. Acum parca nu as fi avut nimic la unghie, dupa 5 ore, dar mi-e frica. Ce ziceti, ar trebui sa merg la doctor sau va trece? Am niste fiorii uriasi, uitand cat sau speriat mama si bunica mea cand m-au vazut cazand, timp de 25 de secunde au crezut ca am murit. In viata lor nu vazusera pe cineva lesind, credeau ca-i o prefacatorie de hollywood. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Citindu-ti raspunsurile, nu ma puteam abtine de la a zambi. Uite, o lectie care se invata la orice varsta: intensitatea gandurilor noastre va avea mereu si efecte simptomatice. Nu e magie si nu e mentalism. E un amalgam de ganduri stresante si scenarii negative intense care transmit corpului ca trebuie sa-si dea un mic shut-down. Ca o masura de protectie. Asa ca, gandeste pozitiv!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu vei pati nimic, dormi linistit. Intr-adevar, barbatii sunt mai slabi si lesina usor cand se rănesc. Dar nu e nimic grav sau important

| AlexSalling explică (pentru Brigaela):

Stiti? Am auzit si eu ca noi, barbatii, sunt mai slabi decat femeile, dar pana ieri, nu a fost cazul meu. Ma ranisem mult mai grav, in trecut. De zeci de ori, dar aseara mi s-a urcat la cap. A fost prima data cand am lesinat, niciodata nu mi se mai intamplase asa ceva. Multumesc pentru raspuns.

| Brigaela a răspuns (pentru AlexSalling):

Impactul emotional e diferit in functie de multi factori

Bula
| Bula a răspuns:

Inainte cu 1-2 secole, intre domnisoarele anemice "de clasa", a fost la moda "sa lesine" cand au vazut o pictura de sange. Dupa cele doua razboaie mondiale "moda" a trecut!
Dar tu esti (vei fi) BARBAT, daca am inteles bine! happy

Eu as fi milionar daca asi avea atatea bancnote de 100 euro de cate ori mi-a intrat o aschie, un cui, m-am julit la genunchi si la coate, etc.

La tine este prima experienta de ranire putin mai dureroasa.

Va trebui sa mergi la medic sa-ti faca analiza daca nu ai lipsa mare de calciu sau daca nu esti anemic.

Intr-o alta ordine de idei, roaga-l pe diriginte sa organizeze pregatire de prim ajutor pentru diferite cazuri de accidentari, fiindca vei mai avea multe asemenea experiente in viata si trebuie sa stiti cum trebuie procedat!

De asemenea, tata, mama, bunica si ceilalti adulti din familie te pot invata multe lucruri practice pentru asemenea cazuri.

| AlexSalling explică (pentru Bula):

Stii? Nu a fost prima. In viata asta si eu m-am julit, m-am taiat cu foarfeca, o data am avut genunchii plini de sange de la o taietura, dar nu am lesinat de la sange. Efectiv, mi-am simtit pulsul in degetul unde imi intrase aschia, aschia intrindu-mi foarte adanc, dupa am simtit un tiuit in urechii si dupa am cazut pe jos. Dupa ce m-am trezit, continuam sa simt acel tiuit, si nebunele astea doua aproape ca mureau de ingrijorare. N-am realizat mai nimic, dar eram perfect constient. Apropo, nu pot sa-l rog nimic pe diriginte, ca am terminat scoala. Scuze daca intrebarea mea, a dat de inteles ca am vreo 12-13 ani.

| Bula a răspuns (pentru AlexSalling):

MARE pacat ca n-ati invatat prim ajutor la scoala!
Dar nici acum nu e prea tarziu, poti urma asemenea cursuri organizate, de exemplu pe langa SMURD.

Trebuie sa stii ca, nu degeaba se ia sange din varful degetului, unde este capatul aortei.
Dar tot acolo sunt si terminalele nervilor palpitante, puncte folosite si in acupunctura /presupunctura.
Un soc intr-un nerv poate cauza o dereglare momentana a sistemului nervos central, ca si o scadere instantanee a presiuniiarteriene intr-o zona (mai ales la cei anemici, cu tensiune mica).

O intepatura sub unghie este intr-adevar dureroasa si socanta, efectul a fost deseori folosit si ca mijloc de torura.
O durere si mai mare poate cauza taierea degetului cu o... coala de hartie de scris!

| bogdan324 a răspuns:

Nu a fost aschia aia o problema cat a fost propria ta frica, totul tine de minte, cel putin asta-i teoria mea.Si eu am patit multe lucruri dar pur si simplu nici nu m-a interesat si imi vedeam de treaba pana imi trecea problema.Cand eram mai mic, aveam vreo 14 ani,eram destul de sarac financiar,traiam intr-o casa care mereu avea cate o problema,intr-o dimineata m-am urcat pe casa sa repar acoperisul ca picura apa de la ploaie si m-am taiat din greseala cu o bucata de tabla pe mana,dar inca ploua asa ca mi se curata mana de sange de la ploaie,iar de nervi nici n-am mai simtit vreo durere,pur si simplu ca un dement am continuat sa repar acoperisul pe acea portiune sa nu mai picure, bun, am reusit, m-am dat jos, m-am dus in baie sa ma sterg pe maini si m-am bandajat, era 7 dimineata iar la 8 trebuia sa fiu la scoala ca dadeam teza la mate, mama cica daca vreau sa mergem la spital, tata daca vrea sa stau acasa, le-am zis ca tot ma duc ca am teza, mai si invatasem asa ca ma ofticam putin daca nu ma duceam, dupa putina vorbarie s-a facut aproape 7 si dupa am ajuns la scoala,unde deja bandajul ala era rosu de tot.
Cand a inceput teza,dupa juma de ora facusem aproape tot dar incepea sa picure sange din bandaj,noroc ca nu si pe foaie,una se uita la mine mana mea de zici ca traia intr-un film horror,altul se scobea in nas,altul' se freca la ochi ca nu credea ce vede,restul erau cu ochii in lucrare,m-am grabit sa termin,dupa ce am terminat am dus lucrarea la profesor dar a vazut cum arata bandajul si s-a speriat,dupa ne-am dus pe hol si m-a intrebat daca ma cred in armata,citez,,Altii chiulesc iar tu vii in halul asta la scoala?".Din momentul ala am lesinat,dar de ras. Dupa m-a dus la director si a zis sa plec la spital cu parintii.
Da de unde, m-am dus acasa, m-am bandajat iar si am dat drumu la PC, numa samp si cs am bagat, de data asta incepea sa se opreasca sangerarea si dupa ceva timp s-a inchis rana.
Am luat 9, 80 la teza cu mentiunea:,, Sa nu mai faci asta niciodata!''din partea profului.
In fine, ce am vrut sa iti arat prin asta este ca atata timp cat esti concentrat pe altceva, problema respectiva nu va avea un efect la fel te puternic ca atunci cand te-ai gandi non-stop la ea, ba chiar nu va avea niciun efect asupra ta in unele situatii.Stay positive and be strong!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Aoleu nepoateeee...am auzit si eu de persoane "slabe de înger, cică", dar tu creca n-ai deloc laughing

| AlexSalling explică (pentru BuLaNNNeL):

Stii? Nu sunt deloc slab de inger. Niciodata nu am fost. M-am julit, m-am taiat, m-am ars, mi-o cazut ulei incins pe mana, dar nu un stop. O groaza de ulei, ma mir ca m-i sa refacut mana. Iarasi, in 2010 sau 11 am vazut o femeie rupta in bucati, efectiv, de o masina. Era sange peste tot, dar nu am simtit ceva in neregula cu mine, doar eram speriat pot sa zic. Bunica mea aseara, numai imi zicea "Asa se duce omul, nici nu isi da seama" si este adevarat, nu mi-am dat seama ca am lesinat. Si ca sa fie totul complet, tatal meu imi zice "Ma, da ai reusit sa omori goanga?" A fost prima data cand mi-am vazut mama si bunica intr-o stare efectiv de soc. Nu o aveam eu, o aveau ele.

| Lostlyric a răspuns:

E ok, Alex. Nu ti se va intampla nimic. Pune-te si dormi, iar maine, du-te pana la o farmacie. Cere Rivanol, Baneocin si niste pansament. Dezinfecteaza cu Rivanol zona, unge cu Baneocin. happy
Ai lesinat pentru ca probabil ai vreo fobie de boala, sange sau ce ti-ai mai imaginat ca ti se poate intampla.

| AlexSalling explică (pentru Lostlyric):

Mersi. Am sa incerc sa dorm.

| Lostlyric a răspuns (pentru AlexSalling):

Ca sa te linistesti complet, infectia apare cu un semnal evident: febra. Organismul incearca sa lupte impotriva corpurilor straine, numarul leucocitelor creste, se instaleaza febra. Daca apare febra, fa si un consult la medicul de familie maine. Nu e mare branza. Te-ai speriat foarte rau.

| alin131 a răspuns:

Mai, ai facut cadere de calciu de la frica. Ia calciu, de preferat pliculete efervescente ca se absoarbe mai repede.

Nu te mai speria, ai avut un soc si de aceea ai lesinat.

Nu te mai speria mai, s-a intamplat sa ti se faca rau dar pericolul a trecut. Maine daca vrei mergi la doctor sa vada degetul.

Hai calmeaza-te si linsteste-te,

Spune si o rugaciune inainte sa dormi si roaga-te la Iisus Hristos sa te linisteasca si sa te ocroteasca de tot ce este rau.

Iisus Hristos te iubeste.

| AlexSalling explică (pentru alin131):

Multumesc mult pentru incurajari.