| Alli23 a întrebat:

Sotul meu lucreaza cu fibra de sticla la izolatia unui acoperis. Seara cand vine de la munca e plin de fibra de sticla pe piele. Se pune in apa fierbinte si isi aplica exfoliant pe piele.
Se duce fibra de sticla astfel? Nu ii ajunge si in zona intima? Eu pot avea vreo reactie toxica daca stau in preajma lui sau daca aveam vreun contact sexual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-100 pentru tine, -99 pentru el.
Inca o confirmare ca: toti se gandesc numai la oua si pasarica, nu la faptul ca poti muri daca inhalezi vata de sticla.
Toate femeile/fetele se gandesc doar la ele.
Exista doar dorei peste tot. Trebuie fiecare om serios sa invete sa-si faca singur lucrarile...

| Alli23 explică (pentru anonim_4396):

Jos daca iti intra fibra de sticla poti face infectie, asa ma gandeam eu. Stai linistit ca poarta masca. Dar ma intreb de ce toti oamenii comenteaza rautacios pe TPU. fiecare arata ceea ce are in sufletwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alli23):

Pai iti dai seama, sa imi trebuiasca vreo lucrare ceva si sa vina un dorel ca ala sa nu fie protejat, la urma daca moare la mine tot eu pic vinovat... Chiar e aiurea!

| Raducons a răspuns:

Chiar in zona intima nu ajunge, iti dai seama ca ar simti daca ar ajunge acolo, problema mare este sa nu inhaleze asa ceva.
Trebuie sa caute alt job, asta nu este unul de durata pentruu voi.

| Alli23 explică (pentru Raducons):

Dar daca lucra timp de o saptaman la acest job, este un pericol mare? presupun ca nu. altii lucreaa doar cu fibra o viata intreaga.

| Raducons a răspuns (pentru Alli23):

O saptamana este suficient sa te alegi cu probleme de sanatate.
Cei care au lucrat o viata intreaga in conditile acelea cred ca au murit sau nu au prins o varsta prea inaintata.

| Peridava a răspuns:

Sotul tau nu este mester autorizat, profesionist? Chiar e inconstient? Cum poti sa lucrezi cu vata de sticla fara echipament si fara manusi? Pe voi va intereseaza doar zona intima, nu sanatatea sa.

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Buna! Apa fierbinte si exfoliantul sunt folositoare pentru indepartarea fibrelor. Exfoliantul indeparteaza pielea moarta/uscata, deci ce se afla pe piele se duce o data cu aceasta!

| Alli23 explică:

Tu macar stii ce inseamna fibra de sticla?

| gheorghe699 a răspuns (pentru Alli23):

Eu stiu, si ai grija ca. daca iti intra-n pasarica, te mananca rau de tot...

| Alli23 explică (pentru gheorghe699):

Dar daca nu prezint niciun simptom inseamna ca nu am luat contact in niciun fel cu fibra?

| gheorghe699 a răspuns (pentru Alli23):

Sigur ca da, nu te alarma, pericolul este la el.