| Carmen a întrebat:

De 3 zile a ineput sa ma doara maseaua foarte tare. m-am dus la dentist si a descoperit o carie mica, a lucrat la ea si mi-a plombat-o. a mai spus stomatologul ca durerea vine si de la maseaua de minte si ca nu am nimic altceva si mi-a recomandat Tador pentru durere.intrebarea este de ce ma mai doare atat de tare, devenind insuportabila, radiind spre ureche si tampla incat sa iau tot felul de calmante? deja s-a ivit maseaua de minte, dar de cand a aparut nu ma durea absolut deloc. e posibil sa am vreo carie ascunsa iar dentistul sa nu-l descopere? ce remedii naturiste stiti? a mai patit si cineva ca mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Melody a răspuns:

Asa doare maseaua de minte, din cate stiu si eu. Ia Ketorol, e mai puternic, dar nu abuza si de calmantele astea.

4 răspunsuri:
| akaa a răspuns:

Toate cariile se vad. Daca nu esti foarte sigura poti sa te duci sa iti faci o radiografie la dantura si aceasta sa o predai stomatologului ca sa poata sa o consulte. Sper ca nu o sa te mai doara si sper tare mult ca te-am ajutat.

| Angelofdarkness862 a răspuns:

Ia Aulin la pliculet trece durerea in 10 min

| Standby_Lucian_1995 a răspuns (pentru Angelofdarkness862):

Aulin e the best, calmeaza orice durere de masea happy ketonalu si tadoru is pentru dureri suportabile, nurofenu e chiar inutil...

| bioxenial10 a răspuns:

E foarte discutabil. De obicei durerea apare in urma lezarii nervului maselei. Caria roade maseaua, pana la radacina, acolo unde se afla receptorii terminali ai nervului. Calmantele sunt adesea de prisos, deoarece actioneaza relativ greu in zona aceea. Poti sa iei antibiotice, la sfatul unui medic sau farmacist, dar numai doza recomandata, indiferent de nivelul de durere pe care-l simti. Remedii naturiste nu stiu din pacate, dar ai face bine sa faci din nou un control. Plomba este de asemenea, temporara. Ea iti va cadea peste ceva timp. Sper ca ti-am fost de ajutor. Numai bine!