| IMadeYouReadThisMuahaha a întrebat:

Stiti cumva ceva medicamente pentru depresie care sa se elibereze fara prescriptie? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Buna.
In general cele naturiste, pe baza de plante cu efect antidepresiv se dau fara reteta la orice farmacie sau plafar.
Iti dau cateva exemple de naturiste antidepresive foarte bune:5HTP(citeste despre el pe net),Rhodiola,Aswagandha,Remotiv, Confort Emotional(de la Fares), Stresclin, Antidepresiv,(de la dacia plant), Adaptonic(Alevia) si lista poate continua.
Cel mai bun si pe care ti-l recomand este 5 HTP, citeste despre el, a facut minuni in depresie(dar atentie nu se asociaza cu antidepresive de sinteza(adica cele date de doctori pentru ca interactioneaza, trebuie sa il iei doar pe el)
Deci daca te duci la farmacie sau la plafar si ceri 5HTP sau orice alt antidepresiv NATURIST ti-l da fara reteta.
Doar cele date de doctor, numite si antidepresive de sinteza se dau doar cu reteta, dar cele naturiste nu, se dau la liber
Si ar fi bine sa mergi si la psiholog.
Sanatate si numai bine.

| HLucian a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Pe langa ce a zis colegul, (si a zis foarte bine) incearca sa te ajuti si din exterior. Citeste o carte,plimba-te, asculta muzica, gandeste-te zi de zi la lucrurile bune din viata ta, poti sa le pui undeva pe o foaie, sa le vezi mereu. Incearca sa gasesti zilnic ceva bun. Fa o schimbare in psihic.

8 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca nu vrei sa mergi la medic inseamna ca problema ta nu e atat de grava incat sa necesite medicatie. Daca chiar aveai nevoie mergeai la medic.
Sanatate!

| IMadeYouReadThisMuahaha explică (pentru CuriousStuff):

E uşor să judeci necunoscând situația...

| CuriousStuff a răspuns (pentru IMadeYouReadThisMuahaha):

Chiar sunt in cunostinta de cauza pentru ca de 3 ani vad zilnic persoane care sufera de diverse boli sau tulburari psihice si iti pot spune cu certitudine ca atunci cand boala ta e grava nu mai stai acasa, indiferent de ce ai, ci apelezi la specialisti. Daca nu e grav, chiar daca doare putin, sau te supara putin, stai acasa (de "frica" de doctor) cand se umfla buba mergi la medic, asa fac 90% dintre pacientii care se afla in momentul de fata in spitale.

| IMadeYouReadThisMuahaha explică (pentru CuriousStuff):

Fiecare procedează după cum consideră. Eu personal sunt genul care preferă să iasă din situație pe cont propriu.

| CuriousStuff a răspuns (pentru IMadeYouReadThisMuahaha):

Atunci de ce ai nevoie de medicamente daca vrei sa iesi din situatie pe cont propriu?

| GoldenZenith a răspuns:

Buna! Uleiul esential de lavanda este foarte bun. Asta folosesc si eu dupa ce am urmat un tratament chinuitor cu Cypralex si alte nenorociri. Mai folosesc tot ce inseamna valeriana si multe remedii naturiste enumerate de Alin.

Sportul ajuta iarasi foarte mult, plimbarile si muzica.

Daca crezi ca nu functioneaza nimic, mergi la medic. Nu e neaparata nevoie sa iti dea tratament, poti face terapie.

| happyANDsad a răspuns:

Ulei de palmier, infuzie te vei simti atit de plin de bine daca pui 2 picaturi in cada cu apa fierbinte si te cufunzi, are un miros unic si nu e scump