| DnDnT a întrebat:

Buna!
Sunt baiat, am 14 ani si vreau neaparat sa cresc mai inalt cat mai repede ce pot face.Nu stiu de ce dar in ultimele luni nu am mai crescut.
Va rog sa ma ajuta-ti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Creșterea în înalțime ține de genele părinților (moștenirea genetică).
Dacă părinții tăi sunt înalți, e greu de crezut că vei rămâne un copil scund. Dacă sunt mai scunzi, e tot posibilul să-i depășești un pic în înălțime, dar nu cu mult.
Există activități sportive, ca înotul, sau baschetul, care influențează creșterea în înălțime. La vârsta ta, sunt șanse mari, ca să te mai înalți cu câțiva centimetri.

| wolder a răspuns:

Fa sport: basket

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu abia de la 15 ani am crescut, asa ca ai rabdare. cand o sa incepi o sa te dai cu "capu de pereti ca o sa te doara oasele si restul, asa ca nu te plange. pana la 18 ani ai tot timpu, cei graba asta?

| lorena15 a răspuns:

Nu cresti cand vrei tu, daca vrei sa te mai inalti fa basket sau inotwinking bafta