| LexTerOp a întrebat:

Am 15 ani. si inaltimea mea este de 1, 75 cam asa, vreau sa stiu daca mai cresc? gen. ar trebui nu? Si mentionez ca fac si sport, sala... dar de crescut nu am mai crescut niciun cm de 8 luni... si as vrea sa ma inalt macar pana la 1, 80 -1, 85, oare mai cresc? si ma afecteaza sala? sau din contra? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Superman1243 a răspuns:

Atat timp cat nu ridici greutati care pun presiune pe coloana nu afecteaza inaltimea deloc, eventual celelalte exercitii faciliteaza cresterea in inaltime. Si DA o sa mai cresti in inaltime 100% dar asta nimeni nu poate sa iti zica cati cm o sa mai cresti, depinde de tine, adica sa faci sport, sa ai o alimentatie sanatoasa si foarte important sa te odihnesti corespunzator.
Poti sa iti mai faci o radiografie la maini sau la genunchi si acolo o sa iti spuna daca mai ai cartilajele de crestere deschise, dar parerea mea este ca sunt inca deschise!winking

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu iti afecteaza cresterea, stai linistit, e posibil sa mai cresti, e posibil sa nu. Cel mai probabil vei mai creste, dar este imposibil de preconizat, iti e scris in ADN cat cresti.

| R3sp3ctt a răspuns:

Pai daca ai 15 ani las-o mai usor cu sala iti poate afecta cresterea.Iti recomand basketul e foarte eficient.