| crybaby220 a întrebat:

Sunt fata, 14 ani, cu multe kilograme in plus, din pacate.(65) Am de gand sa ma pun pe slabit... deja am inceput sa mananc multe legume si fructe si sa beau multa apa. De saptamana viitoare ma duc la sala cu o prietena. Cam in cat timp as putea sa slabesc si cat? Pana la iunie o sa se observe ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

De fapt, pentru a slabi nu trebuie neaparat sa mananci mai putin, ci sa fii intr-un deficit caloric. Fiecare persoana are nevoie de un numar de calorii/energie pentru a rezista in timpul zilei.

Astea le iei din mancare dar anumite mancaruri precum cele de la fast food, au un numar foarte mare, in timp ce mancarea normala are un numar moderat.

De exemplu, daca ai manca la fel ca parintii tai atunci e normal sa te ingrasi caci ei ard mai mult.

Mananca numai cand iti este foame. Inainte de a manca bea un pahar cu apa si asteapta putin. S-ar putea sa-ti dispara senzatia de foame.

Sa nu sari peste micul dejun! Ai nevoie de energie si nu vrei sa risti sa-ti vina rau la scoala.

| AlexCristi97 a răspuns:

Ce inaltime ai?

| crybaby220 explică (pentru AlexCristi97):

1 63

| alexandruanghel a răspuns (pentru crybaby220):

Nu esti foarte foarte grasa la 1.63 si 65 de kg. Ai putea sa slabesti 4-5 kg si ar fi perfect ( le dai foarte usor jos daca ai vointa ) Si la faza cu fructele, sa stii ca nu te slabesc asa cum crezi. Bananele de exemplu au foarte mult zahar si mai mult te ingrasa decat te slabesc. Daca vrei sa slabesti combina sportul cu o alimentatie cat mai sanatoasa, fara prajeli, patiserie, faina mai exact, dulciuri 0, sucuri ( nici sucuri naturale cumparate din comert ), pana nici sucurile facute acasa nu sunt sanatoase. bafta la slabit.

| crybaby220 explică (pentru alexandruanghel):

Nu beau suc deloc, si nici carne si prajeli. Oricum, merci mult happy

| alexandruanghel a răspuns (pentru crybaby220):

Nu am spus că, carnea ( scuze de exprimare dar n-am gasit alt ceva )laughing ingrasă ..pestele, puiul daca este slab, rata, gasca ar mai merge. in nici un caz porc sau vita, si evita untul sau uleiul.

| AlexCristi97 a răspuns:

Trebuie sa ai in minte niste idei clare legate de slabit si cum functioneaza pentru a evita dietele bomba (alea de genul luni-fructe, marti- apa, miercuri- supa si morcovi fierti).
Cand slabesti, 70% dieta, 30% antrenament.
Ai putea sa folosesti myfitnesspal pentru a tine cont de caloriile pe care le consumi zilnic. E o aplicatie gratuita unde treci alimentul consumat (sau scanezi codul de bare), cantitatea si el iti memoreaza si iti arata cate calorii are. Teoretic acum consumi undeva la 1400 de calorii doar sa traiesti si sa faci activitati simple (mers jumate de ora pe zi pana la scoala, treburi prin casa). Ca sa slabesti trebuie sa consumi mai putine calorii decat arzi, daca te apuci si de sala as zice ca 1200 e ok atat timp cat nu te simti infometata.
Nu trebuie sa faci neaparat sala, sunt programe pe net si nu trebuie sa folosesti greutati, doar sa sari si sa te misti. (vezi FocusT25, insanity...le gasesti si in varianta completa dar nu iti pot spune cum ca ma baneaza astia...dar te-ai prins laughing )
Zaharul si orice contine faina sunt de evitat total. Cartofii preferabil sa fie si ei evitati. Branzeturile grase, ulei, unt cat mai putin.
Carnea alba de pui sau peste este foarte ok, mai ales daca nu este gatita cu ulei.
Nu trece in extrema cealalta, daca te infometezi iti distrugi corpul si nu slabesti!
Consuma multe lichide, ceaiul verde este foarte bun deoarece este si antioxidant, ajuta si la slabire.
Daca te tii pana in iunie de facut sport si alimentatie corecta, pana la vara esti model laughing (nu chiar model ca alea sunt niste schiloade, oricum nu esti grasa, doar putin mai pufoasawinking )
Nu te astepta la rezultate de la o zi la alta, trebuie rabdare si perseverenta.
Daca ai pofta mare de ceva mananca, nu te chinui, doar sa o faci in cantitati mici. Degeaba 6 zile te chinui sa nu mananci inghetata/ciocolata si in a 7-a stai toata ziua in pat si golesti o cutie intreaba.

| crybaby220 explică:

Si inaltimea 1. 63

| dante94 a răspuns:

Desi nu iti va placea sfatul meu tot o sa ti-l dau.La 65 de kilograme si 14 nu esti grasa. Daca te duci la sala nu te duce pentru a slabi ci pentru a avea o viata mai sanatoasa. Exista mai multe metode daca vrei sa faci sport : nu mai folosi liftul, mergi pe jos etc