| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte stresata si mi-e foarte frica de ziua de maine. Maine merg sa mi se recolteze sange. Mi-e super mega extra frica. M-am uitat la un clip pe youtube si am vazut ca ii baga tot acul ala in vene si mie mi-e frica,dar nu atunci cand imi trage sangele,ci atunci cand baga acul. Mama zice ca doar putin,varful il baga in vene,dar am vazut un video in care ii baga tot acul. Nu ma luati cu chestii de genul : Doare ca o pisctura de purice. N-ai de ce sa te temi, nu doare.
Mda...nu prea cred chestii de genul. Imi ziceti ce sa fac sa nu-mi fie frica? Va rog. Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

N-as vrea sa cred ca suferi de aichmofobie. Inteleg ca ai emotii dar totusi nu e capat de tara. Nu stiu ce clip ai vazut dar din ce am invatat, am practicat, acul de la seringa sau vacutainer nu se introduce complet in linia venoasa ci doar la recoltarea prin branula(fluturas), unde nu cred ca este cazul si chiar daca ar fi prin branula, nu este dureroasa.
Intepatura in punctia venoasa poate fi incomodanta la inceput dar nu este dureroasa. Doar nu esti bebelus ca sa resimti asta ca pe o durere atat de intensa.
Sfatul meu, este sa te relaxezi si sa te uiti in alta parte, oricum asta iti va spune si asistenta medicala.

25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este ca pe youtube.Gata te-ai uitat acolo si te-ai si speriat.Chiar este o piscatura de purice.Nu glumesc.Donez sange de multi ani.

| Duucu a răspuns:

E destul de nașpa, te doare prima dată, ți se înmoaie picioarele și te albești puțin, dar îți trece peste căteva ore.Să nu te zbați prea tare că e posibil să se miște acul înăuntru și să doară de să nu mai simți.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inchide ochii si gandeste-te la altceva, nu baga in seama acul ala, doar ignora-l si "schimba subiectul".

| darriya a răspuns:

Stai linistit(a) ca iti bag doar varful acului ca sa-ti poate lua sange(gandeste-te ca e in spre binele tau nu te omoara nimeni acolo, de fapt nu a murit nimeni din cauza analizelor)gandeste-te ca cei care se duc la stomatolog de ce nu le este frica de siringa? si crede-ma ca este ditamai acul)dureaza doar cateva secunde, nu te mai uita cand iti ia sanga, sau altceva punet-ti castile in urechi si asculta muzica, si nici n-ai sa simti acul)

| LDCCristi a răspuns:

Ce naiba ai ma copile.Cand iti ia analize de sange prima data iti leaga o funie de mana si trebuie sa tragi cu gura de ea.Si chestia cu acu iti baga jumate de ac si nu simti nimic deci iti garantez 100%.De innjectie mi-e frica de mor si chestia aia de doare atunci cand iti baga serul atat cand iti baga acu nu simti nimic.Deci nu simti nimic eu cand aveam 10 ani si mi-a facut analize nu simti nimic... absolut nimic nimic! nu e ca injectia.plus ca o sa te doara putin capu ca ti-a luat din sange si va trebuii sa mananci putin. Funda?

| Kate20 a răspuns (pentru LDCCristi):

Sa iti zic sincer, mai frica mi-e de analizele de sange decat de injectii.

| LDCCristi a răspuns (pentru Kate20):

Mai bine prefer sa imi ia 20000 de analize de sange decat sa imi faca o injectie...

| R0VER a răspuns (pentru LDCCristi):

Mai bine sa nu-mi ia nimic - nici analize, nici sange, si nici injectie. am suportat durerea de fiecare data, chiar de era sa mor de durere, dar de ace nu mi-a placut niciodata

| vangaelis a răspuns (pentru LDCCristi):

Cat de genial poti fi dumneata ca sa afirmi ca se leaga o funie de mana? happy

Chestia aia se numeste garou care este de doua feluri:din tub subtire de cauciuc cauciuc sau o banda elastica iar rolul ei este de hemostaza.

| Kate20 a răspuns (pentru vangaelis):

Mi-am dat seama de cultura dumneavoastra, dar cu ce ma ajuta?

| vangaelis a răspuns (pentru Kate20):

Cand am spus "Cat de genial poti fi dumneata ca sa afirmi ca se leaga o funie de mana?" nu am folosit intrebarea intr-un mod jignitor ci doar in mod retoric.

PS: am tinut sa-ti spun asta ca sa nu existe interpetari gresite din partea ta sau altor useri. spus

| vangaelis a răspuns (pentru Kate20):

N-as vrea sa cred ca suferi de aichmofobie. Inteleg ca ai emotii dar totusi nu e capat de tara. Nu stiu ce clip ai vazut dar din ce am invatat, am practicat, acul de la seringa sau vacutainer nu se introduce complet in linia venoasa ci doar la recoltarea prin branula(fluturas), unde nu cred ca este cazul si chiar daca ar fi prin branula, nu este dureroasa.
Intepatura in punctia venoasa poate fi incomodanta la inceput dar nu este dureroasa. Doar nu esti bebelus ca sa resimti asta ca pe o durere atat de intensa.
Sfatul meu, este sa te relaxezi si sa te uiti in alta parte, oricum asta iti va spune si asistenta medicala.

| Emmett a răspuns:

Nu te uita cand iti baga acul! Eu am facut analize si vaccinuri la viata mea si am simtit ceva rece care imi trece prin mana si o piscatura putin dureroasa. Nu e mare chestie. Nu te mai gandi la asta cand ti-o face si nici acum si eu ma stresam cand trebuiea sa fac vaccin sau analiza, nu-ti fa griji de pomana!happy

| PuFiLiCi98 a răspuns:

Cand iti ia sange nici nu te doare *deloc nu doare*... doar cand faci vaccin adica atunci cand intra o substanta anume in sange.

| PuFiLiCi98 a răspuns (pentru PuFiLiCi98):

Daca iti e frica cand iti ia sange, s-ar putea ca dupa analize sa ai ameteli, sa vezi alb si sa iti tiuie urechile. Tot ce trebuie sa faci e sa te asezi intr-un pat ceva si sa te speli cu apa pe fata pana iti revii.

| R0VER a răspuns:

.
nu doare-nu doare.
dar eu am lesinat

radea asistenta de mine, inainte sa inceapa recoltarea (o tipa tanara, bine): "voi barbatii, cand veniti la recoltare, sunteti niste cacaciosi"!

| Kate20 a răspuns (pentru R0VER):

Deci...ma sperii si mai rau.

| Kate20 a răspuns:

Maine e a treia oara cand imi ia sange, dar de fiecare data mi-e frica. Sunt foarte fricoasa.Mi-e frica de tot ce misca. Asa sunt eu de felul meu.

| Kate20 a răspuns:

Ma mai ajuta cineva? Esentialul intrebarii era cum sa fac sa nu imi fie frica? Oricum, nu ma uit la ac, dar tot mi-e frica.Parca as avea 2 ani laughing

| Kate20 a răspuns:

Helloooo.

| Kate20 a răspuns:

Mai stie cineva niste lucruri care sa ma ajute? Stiti, momentan, mi-am dat seama, din comentariile voastre ca nu am de ce sa-mi fie frica.dar maine parca vad ca o sa fac ca o isterica pe acolo. Doamne fereste! laughing

| vangaelis a răspuns (pentru Kate20):

Si ce ai prefera? sa-ti descrie un ciudat/ciudata ca a fost dureros din prisma lui/ei? totusi, iti recolteaza sange nu iti face operatie chirurgicala.
pana la urma, ce propui?

| Kate20 a răspuns:

Acum ma duc.crying

| LDCCristi a răspuns (pentru Kate20):

Te-ai pisat pe tine laughing? de frica?

| Kate20 a răspuns (pentru LDCCristi):

Nu am simtit nimic.
Nici macar piscatura aia de tantar.
laughing

| LDCCristi a răspuns (pentru Kate20):

Pai vezi laughing mai bine din astea decat injectii crying