| nadiaaren a întrebat:

Bună! Sunt Nadia, am 14 ani, sunt la liceu în clasa a9a. Toate fetele din clasa mea au sanii mari și dezvoltați. Eu nu port sutien, deoarece nicio mărime nu-mi vine, orice cupa imi este prea mare. Mama are sanii mari și mereu i-a avut asa și ea și bunica au fost mereu plinuțe, eu în schimb sunt foarte slaba am 1, 70 si 40 de kg. O sa am vreodată sani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anyo1988 a răspuns:

Din cate stiu eu esti inca in crestere iar daca vrei ca sanii tai sa creasca, poti incerca sa nu poti sutien cum zicea o profa de a mea de biologie ...sutienul inpiedica sanii din a creste si daca nu il porti ....nu este nici o paguba, sanii tai vor incepe la un momentdat sa creasca si nu trebuie sa te temi ca se vor uita baitii la sanii tai sau la sfarcuri daca vei purta tricou sau ceva, trebuie sa fi bucuroasa ca au la ce sa se uite. Inca odata esti in crestere daca, corpul tau este facut sa creasca cu sani frumosi, lasa-l sa isi urmeze cursul si o sa fi multumita ( exista femei carora nu le cresc sanii insa si in cazuri din astea se poate intampla dupa nasterea unui copil sau nici macar atunci ..nu vreau sa te sperii ci doar sa te previn ) succes si sa cresti frumoasa happy

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistita! Si sotia mea n-a avut sani si a nascut un copil si l-a crescut. Abia la batranete i-au crescut sanii si n-a murit. Tu la 14 ani ce vrei? Bucura-te ca esti tanara!

| Violleta2022 a răspuns:

Cand te mai ingrasi, vor creste si sanii tai, fiindca esti anorexica la numai 40kg si 1.70m
La anisorii tai si 1.70m ar trebui sa ai 55-60kg.
Nici ciclul nu-ti poate veni, fiindca esti anorexica.

| nadiaaren explică (pentru Violleta2022):

Eu mănânc normal, am 2 mese pe zi destul de consistente +gustari, cred ca metabolismul meu este rapid, nu știu cum sa ma ingras, însă mulțumesc de sfat!

| Violleta2022 a răspuns (pentru nadiaaren):

Nu-i normal sa mananci doar 2 mese pe zi, in situatia in care esti atat de slaba si nici nu-i vorba de metabolism rapid, ci de foarte putine calorii mancate, in cazul tau.
Iti recomand sa iei in serios greutatea pe care o ai, fiindca anorexia este o boala psihica, unde fetele in general tind sa creada ca mananca "prea mult" si le este frica sa aiba 3 mese normale pe zi de cate 1000 calorii fiecare.
Te sfatuiesc sa te adresezi unui psihiatru si unui nutrinionist, inainte sa ajungi in spital, pe aparate pentru malnutritie.
Sanatate multa!

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Trebe sa punem ciocolatele pe ea sa mai puna Kg si vor creste poate si sanii. Cam asa, ar trebui sa aiba 55-60 Kg, ai dreptate.

| Mosotti a răspuns (pentru nadiaaren):

Mananci kcalorii cat arzi, de aia nu te ingrasi, ca sa te ingrasi trebuie sa mananci mai multe calorii decat arzi, e f simplu.
Metabolismul tau este normal.

De ex daca ai manca o ciocolata sau 100 g alune pe zi in plus peste ce mananci acum zilnic, dar fara sa scazi deloc ce mananci de obicei, o sa iei cam 2, 3 Kg lunar, e doar un exemplu.
Daca mananci doua ciocolate sau 200 g alune/zi in plus, iei 4, 6 Kg lunar.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai dreptate, metabolismul ei este normal, doar ca mananca atatea kcal cat arde, si de aia nu se ingrasa, se mentine.
Nu conteaza ca 2 sau 3 mese, conteaza cate Kcal are pe zi.

Un consult la un nutritionist este foarte bun, adica cum zici tu, ca sa-i zica ala exact ce sa manance.
Eu i-am dat doar un exemplu ca daca mananca o ciocolata de 100 g sau 100 g de alune pe zi in plus fata de ce mananca acum, va lua cam 2, 3 kg lunar.
Am aplicat metoda la unii si a mers, nu o putea manca odata toata, dar o manca in transe si nu se simtea.

| nadiaaren explică (pentru Mosotti):

Mulțumesc frumos pentru sfat!

| sierra1 a răspuns:

Răbdare... la paișpe ani, incă crești. În toate

| Mosotti a răspuns:

Nu se stie daca o sa ai sau nu o sa ai, dar mai mult ca sigur o sa ai.
Dar si daca nu o sa ai, nu conteaza, atat timp cat esti sanatoasa, atat conteaza, nu se rezuma totul la sani.
Sa-ti faci probleme daca ai o problema de sanatate mai serioasa, altfel nu ai de ce.

| Nirvanaaa a răspuns:

Ai de abia 14 ani mai au timp sa se dezvolte, ești în plina pubertate.

| nadiaaren explică:

Țin sa menționez ca ciclul mi-a venit o singura data, acum 2 luni, și s-a oprit.

| marian54356 a răspuns:

Inca esti in crestere si trebuie sa astepti dar poti citit de pe acest site http://mihaicr.boostbust1.hop.clickbank.net/ prietena mea nu era asa dezvoltata dar a incercat cateva tehnici si pare ca da rezultate