| pufulete2021 a întrebat:

Bună,sunt o mămică de 23 de ani și am un bebeluș de 6 luni, îi dau lapte praf și de obicei îi mai mâncăm din cutie și acum 3 luni mi-a venit rău. Am fost la toaletă și mi-a ieșit un limbric afara, asta înseamnă că din cauza laptelui praf era și pana acum numai am nimic ca nu am mai mâncat. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideea este sa nu mai mananci laptele copilasului care este specific calculat pentru varsta unui bebe nu pentru adulti.
In ce priveste parazitul intenstinal, nu are nici o legatura cu laptele praf, ci cu organismul tau care a decis sa-l elimine.
Ingiena personala trebuie sa fie facuta cu mare atentie si responsabilitate, spalarea mainilor cu apa calda si sapun se impune dupa fiecare mers la toaleta, indiferent ca-i pentru urinat sau treaba mare.
Gatitul mancarii si servitul ei se face nuami dupa ce ti-ai spalat mainile cu apa si sapun.

| doctorandus a răspuns:

Mergi la medic.

| LPCTSTR a răspuns:

Parazitii, limbricul adica, nu au absolut nicio corelatie cu laptele... iar sansele sunt uriase ca si acum sa ai paraziti.
Doar pentru ca ai mancat ceva ce nu trebuia si ai scos unul dintre probabil sutele de limbrici pe care i-ai lasat sa se prolifereze, nu inseamna ca laptele ti-a introdus limbricul.
Iar daca zici ca l-ai si vazut, era deja adult, deci ar fi trecut deja 60-70 de zile de la infectie!
Deci mergi imediat la medicul de familie si te indruma el mai departe pentru deparazitare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Vezi ca ii stingi lumina cu asa un mesaj de inteligent laughing

| pufulete2021 explică (pentru LPCTSTR):

Am 47 de kg

| LPCTSTR a răspuns (pentru pufulete2021):

Mergi la medicul de familie!

| Caro34 a răspuns:

Du-te la medic si el te va lamuri ce ai mai departe de facut! Ia si pe tatic si pe micut fiindca toti aveti! Parazitii intestinali se transmit prin obiectele folosite, maini nespalate, haine etc. etc. Atentie si la curatenia din casa! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii ca tine n ar trebui sa aiba dreptul la reproducere. Degeaba ai 23 de ani daca habar nu ai sa pui o cratima.